Konutlarda ekolojik kriterlerin uygulanmasına yönelik araştırma ve değerlendirme çalışması
Research and evaluation study about ecological criteria applications in residential buildings
- Tez No: 140035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET ( t ** ^ 1 ( f Dünya genelinde, nüfus artışına paralel olarak konut ihtiyacının artması, insan ve çevre sağlığı üzerinde önemli etkileri olan yapıların, yapım, kullanım ve yıkım aşamalarında çevreye daha duyarlı ve sürdürülebilir bir yaklaşım ortaya koymalarını gerektirmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için, yapıların tasarım sürecinden başlayan ve yıkımına kadar geçen süre zarfında, doğayla uyum içinde, kirlilik yaratmayan, fosil kaynak tüketmeyen, kendi kendine yetebilen binaların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Çevreye duyarlı yapı tasarımı için, yapının gerçekleştirileceği bölgedeki potansiyeller ve çevresel riskler göz önüne alınarak, ekolojik uygulamaların, yapının her aşamasında, mümkün olduğunca etkin kılınması sağlanmalıdır. Yapıların, bu kadar önemli çevresel risklerde pay sahibi olmasının yanında, ülkemizde bu konuda, etkili bir sürdürülebilir yapı felsefesinin uygulandığı örneklere rastlamak, pek mümkün değildir. Bu nedenle, gerek yapı malzemesi üreticilerinin, gerekse tasarımcı ve uygulamacıların bu konuda bilinçli olmadıkları düşünülmektedir. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, yapılara ekolojik özellikler kazandıran uygulamaların neler oldukları araştırılarak, ülkemiz koşullarındaki yapılarda, bu özelliklerin ne kadar göz önünde bulundurulduğu ve uygulandığı ortaya konmak istenmiştir. Çalışmamn birinci bölümünde, yapılarda, çevre ekosistem ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik olarak düzenlenen ekolojik uygulamalara, tasarımcı ve üstlenici firmalar tarafından ne denli önem gösterildiği anlaşılmak istenmekte, bunun için de, alan çalışması için seçilen konut gruplarında, ekolojik kriterlerin ne derecede uygulandığının tespit edilmesi arzu edilmektedir. Bu bölümde aynı zamanda, bilgi ve velileri toplamak amacıyla faydalanılan gözlem formundan kısaca bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, yapı tasarımlarında, çevre ekosistemin ve insan yasanımın sağlıklı bir şekilde sürdürebilirliğinin sağlanması için, göz önündebulundurulması gereken ekolojik yapılaşma kriterlerinin neler t- oldukları % açıklanmıştır. % >?*.% >>,,# * y Çalışmamn üçüncü bölümünde, İstanbul ilinde, ağırlıklı olarak, site halinde ve az katlı tek / ikiz konut şeklinde tasarlanmış konut grupları hakkında, gözlem formunda yer alan ekolojik kriterlere göre bilgi toplanılmış ve mevcut durum fotoğraflarla belgelenmiştir. Çalışmanın dördüncü, sonuç bölümünde, konut grupları ekolojik değerlendirme tablosundan elde edilen veriler doğrultusunda, enerji korunumu, malzeme korunumu, iç hava kalitesi ve konfor koşullan ile su korunumu kriterleri balonundan değerlendirilmiştir. Ayrıca konut gruplarının bireysel olarak birbirlerine benzer ekolojik özellikler taşıdıklarına değinilmiş ve bu özelliklerin de yeterli olmadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yİ SUMMARY In world's common, the need of buildings increase parallel to the population growth. These buildings must be sensitive and continuous to the environment in their construction usage and destruction periods. To realize this, the buildings must be constructed which are harmless to environment, does not consume fossil resources and also which are enough within themselves, between their planning process and demolition. For a plan of building which is sensitive to environment, the potentials and ecological risks of the area must be examined and ecological applications must take part in every section of the building, while the environmental risks are calculated. In our country, it is impossible to see these kind of buildings which are constructed by using this kind of style. That is why the planners, appliers and building material productors are known uneducated about this subject. So at this point, it is wanted to be told if these styles are considered or applied, while searching the applications which make the buildings gain ecological preferences. In the first section of this study, the ecological applications in the buildings which reduces the negative effects on environment and human health is told. And it is also told why planning and undertaking companies attach importance on this subject and it is examined that if these ecological criterias are applied on the building groups which are chosen for the area study. Also in this first section, it is mentioned little about the observation form,used for information and data collection. In the second section of the study, the criterias of ecological construction that are necessary for the suitable combination of environment and human health. In the third section, information gained about the sites single or double building groups, in istanbul, according to the criterias in the observation form.vıı In the fourth, result section, the existing situation is exposed, according to the building groups, energy conservation, inner air quality, comfort conditions and water conservation criterias of the ecological evaluation table. Also it is mentioned that building groups have some similar ecological properties and also it is told that these properties are not enough.