Block copolymers by using combined controlled radical and radical promoted cationic polymerization methods
Kontrollü serbest radikal polimerizasyon ve katyonik polimerizasyona yükseltgenme yöntemleriyle blok kopolimer sentezlenmesi
  1. Tez No: 140058
  2. Yazar: ATİLLA TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
KONTROLLÜ SERBEST RADİKAL POLIMERIZASYON VE KATYONIK POLİMERİZASYONA YÜKSELTGENME YÖNTEMLERİYLE BLOK KOPOLİMER SENTEZLENMESİ ÖZET Sentetik polimer kimyasında, polimerin kompozisyonunu, molekül ağırlığım ve molekül ağırlığı dağılımının kontrol edilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Yaşayan iyonik sistemler dışmda, kontrollü radikal polimerizasyon metoduyla yıldız, blok şeklinde özel polimer yapılan elde edilmiştir. Bu konuda bilinen üç method vardır: Kararlı Serbest Radikal Polimerizasyon (SFRP), Atom Transfer Radikal Polimerizasyon (ATRP) ve Dönüşümlü Katılma-Bölüşme Zincir Transfer Polimerizasyon (RAFT). Bir çok monomerlerin polimerleştirilememesi (SFRP), başlatıcılannm birçoğunun zehirli metallerden olması (ATRP), ditio grubunun verdiği renk, koku ve ortamdan uzaklaştnılamaması (RAFT), bu yöntemlerin endüstride kullanılmasını kısıtlamaktadır. Radikal polimerizasyonda ortama küçük miktarda 1,1 difenileten katıldığında polimerizasyonun kontrollü davranış gösterdiği saptanmıştır. 1,1-difenileten (DPE) kokusuz, renksiz ve zehirsiz olmasından dolayı endüstride kullanılabilmesi ve birçok yaygın monomer ile kontrollü polimerizasyon yapabilmesinden dolayı polimer kimyasında yeni bir alan açmıştır. Ph P2P2(orP2Pı) A *. *
Özet (Çeviri)
BLOCK COPOLYMERS BY USING COMBINED CONTROLLED RADICAL AND RADICAL PROMOTED CATIONIC POYMERIZATION METHODS SUMMARY Recent advances in controlled free radical polymerization have been applied to synthesis of wide range of well-defined specific polymer architectures. Several methods, such as atom transfer radical polymerization (ATRP), stable radical mediated radical polymerization (SFRP) and radical addition-fragmentation chain transfer (RAFT) process have been accepted to be most efficient. Nevertheless, no broad industrial application of these techniques took place due to some important disadvantages. These are the use of toxic metal catalysts, an unsatisfactory universality or the formation of thioles during the polymerization. It was demonstrated that many radical polymerizations became controlled if small amounts of 1, 1-diphenylethene (DPE) were added. The formation of block copolymers with numerous monomers became possible by simply heating a preformed polymer containing DPE units in the presence of a second monomer. DPE is commercially available, odorless, colorless and without known toxicity. It is known as a non polymerizable styrene derivative, which was useful only as molecular weight regulator. The radical polymerization of many common monomers in the presence of DPE shows the characteristics of a controlled polymerization and, therefore, this strategy opened a wide new field in polymer chemistry. Ph PzPîCorPzPO > - CH2- CH- CH2 - O 80 °C I V, Ph Ph Ph - CH2- CH- CHZ - O =^ I V Ph Ph H Ph 'CHj- O + CH2=C Ph Ph H + _ H ~~CH2- O 0nX> ~~CH2- C+X"+ On I I Ph Ph 'CHr- CTX Ph i.,- °C *- - CHj- CH 'CHz- CH- Ph IXAs continuation of this study, we now apply the DPE method to free radical promoted cationic polymerization so as to prepare block copolymers of monomers polymerize by different mechanisms. This thesis reports the preparation of block copolymers by combined system of controlled free-radical polymerization by using diphenyl ethylene as molecular weight regulator and free radical promoted cationic polymerization. Previously, it was presented that the 1.1-diphenylethene (DPE) method enabled to produce block copolymers by a free radical mechanism. In this thesis, First step, we prepared homopolymers of styrene (St) and methyl methacrylate (MMA) in the presence of DPE. Polydispersities of homopolymers are below 1.5 slightly. Second step, prepolymers possessing tetraphenyl ethylene groups were used as free radical generators. Upon heating the polymeric radicals formed were oxidized the corresponding cations by onium salts to initiate the cationic polymerization of cyclohexene oxide (CHO). The block copolymers of methyl methacrylate and styrene with cyclohexene oxide were obtained. The spectrum of the block copolymers of Pst-ö-PCHO and PMMA-6-PCHO clearly show resonances characteristics of homopoly (styrene) (7.21 ppm), homopoly (cyclohexene oxide) (3.41 ppm) and homopoly (methyl methacrylate), (3.5 ppm).