Bilişim sektöründe iş geliştirme
Business development in information technologies sector
- Tez No: 140059
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BÜLENT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET“Bilişim Sektöründe İş Geliştirme”konulu bu tez çalışması sonucunda ortaya konmak istenen iş geliştirirken nasıl bir süreç izlendiğinin ve bu süreci takip etmenin faydalarının açıklanması ve aktarılmasıdır. Tez genel hatlarıyla altı ana aşamadan oluşmaktadır. Giriş bölümünde değişmeyen tek çevre koşulunun değişim olduğu içinde bulunduğumuz iş ortamında iş geliştirmenin ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır. Daha sonra ise iş geliştirmenin kavram ve kapsam olarak nereye oturduğu açıklanmaktadır ve daha da detaya inilmektedir. Diğer taraftan kavram kargaşasını engellemek için iş geliştirmeye yakın kavramlarla ayrıldığı noktalar ortaya konmaktadır. Bilişim sektöründe iş geliştirmenin nerede konumlandığını vurgulamak da diğer bir aşamayı oluşturmaktadır. Önemli ana aşamalardan biri de bilişim sektöründe iş geliştirmenin nasıl yapılabileceğinin ortaya konduğu bölümdür. Oluşturulan bir iş geliştirme metodolojisi vasıtasıyla ve metodolojinin her adımında ortaya konan örneklemeleriyle iş geliştirme süreç olarak açıklanmaktadır. Metodoloji, iş geliştirme esnasında şirket içinde aşılması ve tamamlanması gereken adımlan ortaya koymaktadır ve bu adımların her birinde neler yapılması gerektiği anlatılmaktadır. Son olarak ise bilişim sektöründe iş geliştirmenin bir metodoloji ile ele alınmasının ve sonuca bu metodoloji yardımıyla varılmasının nasıl bir fayda sağlayacağının anlatıldığı ana bölüm ortaya konmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this diploma thesis named“Business Development within the IT Sector”is to present the process of developing business and to explain the advantages of following these processes. The thesis exists of five main parts. The first part emphasizes how important business development is within an environment whereby the only non- variable factor is alternation. Afterwards, definition and scope of business development is issued, and differences are lighted in terms to prevent any misunderstanding or perplexity of definitions. In a further part of this thesis, the position of business development within the IT sector is examined. Regarding an established methodology, the process of business development is step by step and based on examples explained. The methodology points out the steps and milestones and provides a guideline, whereby each step has to be defined and reasoned. Briefly, the methodology shows the steps to be made and how they can be made. After all, in the main chapter of this thesis it is stated that business development within the IT sector is methodologically managed. In conclusion of developing business based on a methodology, finally the advantages are demonstrated. vm