Yusuf Akçura'nın siyasi kimliği ve TBMM'deki çalışmaları
- Tez No: 140070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
199 ÖZET Oldukça hacimli bir konu olarak Cumhuriyet döneminde Yusuf Akçura'nın, hayatını, eserlerini, fikir ve faaliyetlerini ele aldığımız bu çalışmada; Türk fikir hayatında olduğu kadar, siyasi hayatın da içinde olan bir bilim adamının, ağırlıklı olarak Türk inkılabının siyasal, sosyal ve içtimai alanlardaki değişim ve dönüşüm üzerine fikirlerini, tavsiyelerini ve uygulamalarını; yeni yönetim ile ilişkilerini, çeşitli sahalardaki faaliyetlerini ve yaşam portresinde bu çok önemli adamın gün yüzüne çıkmamış olan yaşam kesiti incelenmiştir. Ortaya koyduğu veriler ve bilimselliği ile ulaştığı tespitlerde yanılmadığmı gördüğümüz bir teorisyen olarak, Türk İnkılabının temel prensiplerinden milliyetçiliğe halkçı bir muhteva kazandırarak, daha önceden“Üç Tarz-ı Siyaset”makalesi ve milliyetçiliğin iktisadi boyutunu ele alarak geniş akisler yaratan bu teorilerine bir yenisini daha eklemiştir. İktisadiyat, sosyal konular ve tarih bilimine olan merakı, uzak görüşlülüğü, çağdaşlaşmayı temel şiar edinmiş, insanına inanan, hukuku ve milli değerleri rehber edinmiş, barış taraftarı olan ve bilimsel düşünceyi kesinlikle elden bırakmayan bir aydın olarak Akçura'nın ismi II. Meşrutiyet döneminde olduğu kadar, Cumhuriyet döneminde yazar ve tarihçiler tarafından gereken ilgiyi görmemiştir. Böyle bir çalışmanın getireceği veriler sadece Akçura'nın gün yüzüne çıkmamış yönlerini değil, bir aydının gözü ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin oluşumu da incelenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
200 ABSTRACT The survey is concerned with Yusuf AKÇURA's life, studies, opinions, and activities in the years of the Turkish Republic. Yusuf AKÇURA studied in the many fields; such as in Turkish thinking life, in Turkish political and social field, in the new administration field to develop the new republic and also to develop Turkish political and social life in the theoretical and the practical field. He concentrated on the idea of the result of the Turkish Revolution much more than his other studies. Moreover, he was an intellectual person who brought up new approaches in the political and intellectual life. He also was not wrong when he said these ideas. In addition, the nationalism which is the basic principle of Turkish revolution has been developed with the populist politics by him. He added the new theory which was“The Three Ways Of The Politics”into his other ideas and he brought up the new economical nationalism as well. However, in the years of the Republic, the historians and the authors did not show enough interest in him. Yusuf AKÇURA, who was trying to turn the old ideas into the modern scientific ideas and whose aim was to become contemporary, believed in the science, the people, the law, human rights, followed peace and the national values. Therefore, I have studied on this survey not only Yusuf AKÇURA's point of view but also have studied how he approached to the administration of the Turkish Republic.