Kuzey Atlantik Paktı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Pakta giriş süreci
  1. Tez No: 140072
  2. Yazar: YAVUZ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
191 ÖZET 1 1. Dünya Harbinden toprak kazanarak çıkan tek devlet olan Sovyet Rusya, harpten sonrada yayılmaya devam etmiştir. İdeolojilerini dünyaya hakim kılmak isteyen Ruslar Doğu Avrupa'dan sonra gözlerini Batı Avrupa'ya da dikmişlerdir. Batı Avrupa Devletleri kendilerine yönelik Rus tehdidi karşısında birliktelik kurmaya karar vermişlerdir. Böylelikle Batı Avrupa Devletleri Sovyet Rusya'ya karşı Batı Avrupa Birliğini kurmuşlardır. Sovyet Rusya'nın yayılmacı politikasından rahatsız olan Amerikan Hükümeti, Rusları durdurabilmek amacıyla çevreleme politikası uygulamaya karar vererek, Sovyet Rusya'nın çevresindeki devletlerle ittifaklar kurmaya başlamıştır. Bu çerçevede Amerikan Hükümeti, Batı Avrupa Devletleri ile de ittifak kurmaya yönelerek 4 Nisan 1949 tarihinde Kuzey Atlantik Paktı kurulur. Sovyet Rusya tehdidine maruz kalan devletlerden biride Türkiye olmuştur. Ruslar Türkiye'den alenen toprak talebinde bulunmuşlardır. Rusların olası tecavüzüne karşı teyakkuz durumunda kalan Türkiye ağır bir ekonomik yük ile karşı karşıya kalmıştır. İngiltere Hükümeti'nin Türkiye ve Yunanistan'a yardım edemeyeceğini bildirdiği notaları Amerikan Hükümetine vermesinin ardından Amerikan Hükümeti Türkiye'ye askeri ve iktisadi yardımlarda bulunmuştur. Bu yardımları Truman Doktrini ve Marshall Planı çerçevesinde yapılan yardımlar izlemiştir. Türk Hükümeti Amerikan yardımlarını Sovyet Rusya tehdidine karşı yeterli görmeyerek bu ülke ile askeri bir ittifakta birlikte olmayı arzu etmiştir. Türk Hükümeti'nin bu isteği Amerikan çıkarlarına da uymakla birlikte, Amerikan192 Hükümeti gerek kendi kamuoyundan çekinerek gerekse İngiliz baskısı nedeniyle Türkiye'nin Kuzey Atlantik Paktına katılımında ilk başlarda fazla ısrarcı olmamıştır. Kore Harbinin meydana gelmesiyle birlikte Türk Hükümeti'nin derhal Amerikan Hükümeti'nin yanında yer aldığını açıklaması ve Türk askerlerinin Kore'de gösterdiği kahramanlıklar Amerikan kamuoyunda Türkiye'ye yönelik bir sempati oluşturmuştur. İngiltere Hükümeti'nin Ortadoğu çıkarlarına yönelik şüphelerinin Türk Hükümeti tarafından giderilmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri Türkiye'nin Atlantik Paktı üyeliğine destek vermiştir. Nihayet Türkiye 17 Ekim 1951 tarihinde Pata dahil olmuştur.
Özet (Çeviri)
193 Abstract The Soviet Russia which was successful in the World War II. By gaining soil continued to expand its territories after the War. The Russia which desired to impose its ideologies all over the World directed their attention onto Western Europe after the Eastern Europe. States of Western Countries have decided to establish a union against the threat of Russia. Thus the States of Western Europe have established Western Europe Union against the Soviet Russia. The U.S.A. government which annoyed due to the Soviet Russia's expanding policy, having decided to implement a policy of surrounding for the purpose of halting the Russia, started to institute alliances with the countries surrounding the Soviet Russia. Within this framework North Atlantic Treaty Organization has been incorporated on 4 April 1949 by establishing treaties with the States of Western Europe. One of the countries which was subjected to the threat of the Soviet Russia was Turkey. The Russia openly claimed soil from Turkey. Turkey which was in a mobilization situation against possibleattack of the Russia has encountered with a heavy economical burden. Notes served by the U.K. to the effect that England will help to Turkey and Greece have been served then to the U.S.A., the government of U.S.A. has contributed and provided military and economic aids to Turkey, Aids made under Truman Doctrine and Marshall Plan have allowed these aids. The Turkish Government, seeing that these aids of the U.S.A. were not sufficient against the threat of the Soviet Russia, desired to be present within194 a military alliance with this Country. Although this desire of Turkish Government conformed to the interests of the U.S.A., the U.S.A. Government has not been much insisted initially on Turkey's admission to the North Atlatic Treaty Organization due to pressure both from its own public opinion and the U.K. upon break out of the Korean War the immediate declaration that Turkish Government was the side of the U.S.A. Government and heroic behaviors and conducts that Turkish soldiers displayed caused American people to feel sympathetic towards Turkey. Following ellimination of doubts of the British Government towards its interests in the Middle East by Turkish Government, the U.S.A. supported Turkey's admission into the North Atlantic Treaty Organization. Finally Turkey has become a member to the said Organization on 17 October 1951. i#5k.