Çoklu Zeka Kuramının sanat eğitimi derslerinde kullanımı
To Use multiple intelligence theory on art education courses
  1. Tez No: 140088
  2. Yazar: RUKİYE DİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BÖLÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu deneysel araştırma, çoklu zeka kuramına göre hazırlanan sanatsal etkinliklerin, öğrencilerin ritim konusunu öğrenmelerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını saptamayı amaçlamıştır. Araştırma kapsamında İlköğretim 6. sınıf Resim İş dersi konuları içerisinden 'ritim' konusu ele alınmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Vakfi Özel İlköğretim Okulu altıncı sınıflar üzerinde yapılmıştır. İki şubeden 6-A sının deney grubu, 6-B sınıfi kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Sekiz zeka alanıyla yapılan öğretimde zeka alanlarını içeren ders planı ile, her davranışı destekleyen çalışma yaprakları ve materyaller araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca ritim konusu işlenirken öğrencilerle birlikte bir uygulama çalışması yürütülmüştür. Bu çalışmada öğrenci gruplarını denkleştirmek ve öğrencilerin ritim konusundaki bilgi düzeylerini ortaya çıkarmak üzere ön test, araştırmanın sonunda son test uygulanmıştır. Öğrencilerin kazandıkları davranışların kalıcılığı aynı testin on beş gün sonra uygulanmasıyla saptanmaya çalışılmıştır. Öğrencilerin ön test ve son test puanlarının arasındaki farkın anlamlılığı Mann-Whitney U testi ile incelenmiştir. Yapılan analizlerde SPSS programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına ait verilerin analizleri beş kuram üzerinde değerlendirilmiştir. Çoklu zeka kuramının sözel, görsel, müziksel ve ritmik alanlarında yapılan etkinliklerin, ritim konusunun öğretiminde, geleneksel yönteme göre anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra çoklu zeka kuramının doğa zekasında ve matematiksel alanda yapılan etkinliklerin, ritim konusunun öğretiminde, geleneksel yönteme göre anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Araştırmada incelenen ve geleneksel yöntem ile arasındaki ilişkinin tespitine çalışılan beş zeka alanının dışında kalan diğer üç zeka alanı yapılan uygulamalı çalışmalarla değerlendirilmiştir. Yapılan iki ve üç boyutlu çalışmalarda öğrencilerin daha çok katılımının olduğu, derse büyük bir istekle başladıkları gözlenmiştir. Uygulama aşamasında konunun derinlemesine incelenmesi ve etkinliklerle desteklenmesi konuyu daha akıcı ve kolay hale getirmiştir. Konunun iki ve üç boyutluolarak iki uygulamada ele alınması içsel zekanın kullanımını desteklemiş ve ilgiye göre öğrenci yönlendirilmiştir. Çeşitli materyallerin kullanımı bedensel zekanın, sergi çalışmalarında ise kişiler arası zekanın gelişimine önem verilmiştir. Araştırmanın sonunda okul içi resim sergisi düzenlenmiştir. Bu sonuçların yanı sıra öğretmenler taralından yapılan gözlemler sonucunda Çoklu Zeka Kuramı ile işlenen derslere katılan öğrenciler, derslerin çok eğlenceli geçtiğini söylemişler ve yapılan çalışmalara aktif olarak katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This experimental study is aimed to determine whether the artistic activities prepared according to the“multiple intelligence theory”have a noticeable impact on pupils in learning the rhythm or not. This research deals with the subject of rhythm among several other subjects taught at the“painting course”for the 6th year pupils of Elementary School. The experiment is conducted on the 6th year pupils of Private Elementary School of Gazi University Foundation. The class 6- A is chosen as experiment group and class 6-B as checking group. The author has determined the course plan consisting of eight intelligence fields used in education and specified the working sheets and materials supporting each behaviour. Moreover, while the subject of rhythm is handled, the question of application is also examined together with the pupils. Prior test at the beginning of, and final test at the end of the research are applied in order to balance the pupils groups and to bring to light the level of their knowledge on rhythm. With the application of the same test after 15 days, the permanency of the behaviours acquired by pupils is tried to be established. The discrepancies seen between prior and final test results are analysed according to the Mann-Whitney U test. The SPSS program is used for the analysis. The data obtained from the experiment and checking groups are evaluated through five theories. It is established that compared to the traditional method, the activities carried out in verbal, visual and musical fields of Multiple Intelligence Theory have a significant impact in teaching the subject of rhythm. However, it also established that compared to the traditional method, the activities carried out in natural intelligence and mathematical fields of Multiple Intelligence Theory do not have a significant impact in teaching the subject of rhythm. Apart from those five areas of intelligence which are, analysed in the research and among which their relationships are attempted to be diagnosed according to the traditional method, the other three fields of intelligence are also assessed based onIV the findings obtained. In two and three dimensional activities, it was observed that pupils have with a great enthusiasm started to attend courses of more participatory nature. The thorough analysis of the subjects and supportive activities are seen to have eased the course and made it more appealing to pupils. To take up the subjects in two and three dimensions separately seem to have supported the use of inner intelligence and the pupils are guided accordingly. The use of various materials seem to have contributed to the development of physical intelligence, while the exhibitions appear to have aided to the improvement of inter-personal intelligence. Towards the end of the research an exhibition of painting was organised in the school. In addition to these findings, the observations of teachers also show that the courses run in accordance with Multiple Intelligence Theory were more entertaining for pupils and enjoyed more active participation of pupils.