Sanayide çalışan, sokakta çalışan ve çalışmayan 9-15 yaş arası çocuklarda öz kavramının incelenmesi
Investigating the self-concept of the children between nine and fifteen years old who are labours in the industry, in the street and who are not labour
  1. Tez No: 140089
  2. Yazar: İLKAY IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu araştırma, sanayide çalışan, sokakta çalışan ve çalışmayan sosyo ekonomik düzeyi düşük çocukların öz kavramlarının incelenmesi, bu çocukların öz kavram düzeyleri arasında farklılık olup olmadığının saptanması ve öz kavram gelişiminde bazı faktörlerin etkili olup olmadığının belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, sanayide çalışan ve mesleki eğitim merkezine devam eden 102 çocuk, sokakta çalışan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi'ne ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Behice Eren Çocuk ve Gençlik Merkezi'ne devam eden 107 çocuk ve ilköğretime devam eden 103 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada, çocuğun kendine ve ailesine ilişkin bilgileri elde edebilmek için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların öz kavramını değerlendirmek için de Piers-Harris'in geliştirdiği“Piers-Harris Öz Kavramı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik değerlendirilmesinde, t-testi, tek faktörlü varyans analizi ve scheffe testi, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon katsayısı, Kruskal Wallis testi ve Mann- Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is planned by aiming to investigate the self concepts of the children who are working in industry, on streets and who are not working, with low socioeconomic levels, to determine whether there are differences between the self concept levels of those children and to determine whether some factors are effective or not in developing self concept. This thesis's sampling is composed of 102 children who are working in industry and attending to occupational training centre; 107 children who are working on streets and attending to“Children Working On Ankara Streets Centre”(Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi) connected to Ankara Municipality and Social Service and Child Protection Institution Central Office Ankara Behice Eren Child and Youth Centre (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Behice Eren Çocuk ve Gençlik Merkezi) and 103 children who are going to primary school. In the research, to. reach the information about the children and their families“Personal Information Form”, and to evaluate the self concepts of children“Piers-Harris Self Concept scale”which was developed by Piers-Harris is used. In the statistical evaluation of the reached datum T-Test, Single Agent Variance Analysis and Scheffe Test, 'Pearson Moments Product Correlation Coefficient (Pearson Momentler Çarpım Korelasyon katsayısı), Kruskal Wallis Test and Mann- Whitney U Tests are used.