5 Haziran 1977 genel seçimlerinin 1973 seçimleriyle karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 140090
  2. Yazar: AHMET DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
101 ÖZET 5 Haziran 1977 Genel Seçimlerinin 1973 Seçimleri ile Karşılaştırmalı Analizi adlı yüksek lisans çalışması, iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar: Seçim Sistemleri ve Demokrasi, 5 Haziran 1977 Genel Seçimlerinin Analizi. ilk bölüm olan“Seçim Sistemleri ve Demokrasi”kısmında, seçim tarihi, demokrasinin gelişimi, ilkeleri ve seçim sistemleri, özellikle çoğunluk, nispî temsil ve karma sistemler ele alınmış; nispî ve çoğunluk sistemlerinin türleri, uygulamaları ve bu seçim sistemlerinin siyasal sistem üzerindeki etkileri ile neticeleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde yine Türkiye'deki seçme ve seçilme hakkının hukuki yönü, 1977 genel seçimlerinin nasıl bir seçim sistemi ile yapıldığı ve vatandaşların seçme haklarındaki sınırlamalar ele alınmıştır. Ayrıca aynı bölüm içinde 1977 genel seçimlerine kadar olan Cumhuriyet tarihindeki seçim sistemlerinin hangi sisteme göre yapıldığı ve bu sistemlerin siyasal sonuçlarına değinilmiştir. İkinci bölüm 5 Haziran 1977 genel seçimlerinin 1973 seçimleri ile karşılaştırmalı bir analizini içermektedir ki bu bölüm, hazırlanan çalışmanın ana bölümüdür. Bu bölümde öncelikle karşılaştırmalı bir analize yer verilmiş; 5 Haziran 1977 genel seçimlerinin siyasal katılma, nüfus, seçmen yapıları, sosyo ekonomik yapı, aşkın-eksik temsil, partilerin sandalye sayılarındaki değişiklikler, milletvekillerinin meslek ve yaşları gibi konular açısından bir önceki seçim sonuçları ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte siyasal yelpazedeki parçalanmalar, seçmen tabanındaki kaymalar ve bunun sonucunda seçmenlerin parti tercihlerindeki değişikliklere de yer verilmiştir, ikinci olarak ise 1977 genel seçimlerinin siyasal partiler açısından analizi yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada partilerin oy aralıkları, sandalye kazandığı- kazanamadığı iller, seçime katılma oranları, parti sayısı gibi birtakım nicel verileri de içerecek şekilde siyasal partilerin seçim sonucundaki durumları, iki seçim arasında siyasal partilerdeki değişiklikler ve bu değişikliklerin seçim sonuçlarına etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde son olarak ele alınan konu ise bölgeler açısından seçimlerin değerlendirilmesi ve analizdir. Türkiye on bölgeye ayrılarak her bölgenin seçmen yapısı, partilerin oyları, sandalye sayıları gibi birtakım nicel veriler karşılaştırmalı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bölgelerin siyasal partiler açısından görünümü bu görünümdeki102 değişiklikler, bölgeler arası seçmen tercihlerindeki farklılıklar ele alınan konular arasındadır. Bu bölümdeki açıklamaların yapılması esnasında gerekli tablo, grafik ve haritalara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan bu çalışmaların genel bir özeti niteliğindeki açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY This master study is a comparative of the analysis, 1973 general elections and of 5 June 1 977 general elections. The study consists of two main parts. These are: Election systems and democracy, Analysis of comprasion 5 June 1977 general elections. In the first section, which is“elections system and democracy”, usually election history, democracy, principle and progress democracy relative representation and mixed systems, and the types, applications and the effects of such election systems on the political life have researched and the critical explanation of these has done and the results have examined. In addition, in this section the law point of the right of selecting and being selected, what kind of selecting system have used in 1 977 general elections, and the selecting right limits of the citizens have taken up. In addition in the same chapter which selection systems have used in the selection systems during the republic history up to 1977 general selections and the political results of this system have mentioned. The second episode contains comparative analysis of the 5 June 1977 general elections with 1973 elections and this part is the main part of the prepared study. This chapter contains initially a comparative analysis. Here political join, population, elector structures, social-economic situation, more than - lacking representation, changes of the members of the parties, and the jobs and ages of the deputies of the 5 June 1977 elections have mentioned, evaluations have made comparatively with the preceding general election results. In addition the break ups in the political side, deviations in the elector's base, and the changes of the elector's party preferences as a result of this have explained. Secondly, the analysis of the 1977 general elections has tried to be mentioned from the point of political parties. In the study the vote intervals of the parties, cities where the parties could have or couldn't have chairs, the rates of the participation on the elections, the number of the parties, have studied and this study shows the situations of the parties at the end of the elections. These changes make us understand how these changes affected the results of the elections. The last subject in this chapter is the evaluating of104 the elections comparatively and analysis according to the regions. In this research Turkey have separated to ten regions and the elector structure, the votes of the parties, the number of the chairs have explained comparatively. The political view of the regions, the changes in this views and the regional changes have mentioned. There are necessary pictures and graphics and maps, in this chapter to explain the subjects. Finally, a summary of this study has taken part.