Coğrafi bilgi sisteminin, fiziki coğrafya konuları uygulamalarında ve öğretiminde kullanılması
The Use of geographic information system in applications of physical geography and its education
  1. Tez No: 140095
  2. Yazar: İLHAN SELMAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET 20. yüzyıl son çeyreğinde bilgisayar teknolojileri hızla gelişmiş,bilgi herkes tarafından ulaşılarak kullanılabilir olmuştur. Bunun neticesi olarak 21. yüzyıl bilgi çağı olarak adlandırılmaktadır. Bilgiye en süratli ulaşan ve onu kullanan toplumlar diğerlerini yönetecektir. Bu oluşumda en büyük pay ise doğal olarak artık günlük yaşamın vazgeçilmez parçası olan bilgisayar ve bilgisayar üzerinde yapılan uygulamalardır. Coğrafi bilgi ise bilgisayar ile 1960'lı yıllarda tanışmış, bilgisayar destekli tasarım yazılımları, veri tabam yazılım sistemleri ile desteklendikten sonra nihayet coğrafi bilgi sistemi teknolojisi ile kullanılır hale gelmiştir. Coğrafi bilgi bilimi bir çok disiplini teori ve uygulama ile birleştiren yeni bir alan olmuş gelişmesini tamamladıktan sonra kullanılmaya başlamıştır (Clarke K. 1997:3). Coğrafi bilgi sistemi, gelişmiş ülkelerde beşeri ve fiziki coğrafya konularıyla ilgili olarak ; nüfus sayımı, çevre faaliyetleri,şehir planlan haritalama, konumsal analizler gibi çok değişik amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Gelişmiş ülkelerde bu kullanım ilk ve orta öğretim seviyesine kadar inmiş olup, orta öğretim coğrafya dersinde rahatlıkla kullanılır olmuştur. Bu çalışmada, günümüz bilgi sistemlerin içerisinde yer alan Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) tanımı yapılmakta, alt yapısı ve bileşenleri hakkında bilgi verilmekte, işlevleri anlatılmakta, tarihsel gelişimi ve kullanım alanları hakkında genel bilgi verilmekte, CBS içerisinde yer alan veriler hakkında bilgi verilmekte, analiz türleri anlatılmakta, CBS gerçekleştirme adımlarından bahsedilmekte coğrafya ve fiziki coğrafya konularında kullanımına örnekler veriledikten sonra, fiziki coğrafya konularında kullanımına yönelik uygulama örnekleri ile sonuca ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Information technologies and computers have evolved very fast during the last quarter of the 20th century and information became very easy to reach for everyone. Hence the name of the 21st century: The Age of Information. Those nations who access information the fastest way possible will start to have greater influence on other nations. The applications of data processing and computers will, without any doubt, have the greatest share in this concept. Geographic data and computers met in the 1960s, computer based design software started being complemented with data base software and finally the use of computers became widespread with geographic information systems technology. Geographic Information Science has combined many areas of discipline with theory and application and the widespread use started after a period of evolution (Clarke K. 1997:3). Geographic Information Systems have been in use in developed countries in conjunction with human and physical geography subjects and in the following fields; census, environmental activities, urban planning mapping and location analysis. The applications of the computer technologies have gone to the primary and secondary level schools in the developed countries and the use of computers in secondary education have proven very successful especially in the subject of Geography. The author is trying to define the Geographic Information Systems (GIS), give basic information on its foundation and its components. Their applications, historical background and general information about its use are also shown in this thesis. There is ample information on the data of GIS, the various types analysis, steps to materialize GIS and several examples are given on geography and physical geography fields. The final phase shows various applications in the field of Physical Geography.