İlköğretim fen bilgisi öğretimi amaçlarının gerçekleştirilmesinde yeni müfredat programının uygunluğu konusunda öğretmen görüşleri
Teacher's viens at the subject of new curricula programme's relevance in realizaton of the elementary science education goals
  1. Tez No: 140094
  2. Yazar: AHMET KARATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu araştırma, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 13/10/2000 Tarih ve 387 Sayılı karan ile kabul ettiği ve 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılında uygulamaya konulan İlköğretim Okulu Fen Bilgisi Dersi 4., 5., 6., 7. ve 8. Sınıf Öğretim Programı'nın ilköğretim fen bilgisi öğretimi amaçlarının gerçekleştirilmesinde amaçlar, içerik ve öğretme-öğrenme süreçleri boyutlarında uygunluğu konusunda öğretmen görüşlerini belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çorum ilinde bulunan ilköğretim okullarında görevli Fen Bilgisi öğretmenleri ile Sınıf öğretmenleri oluşturmuştur, örneklem Çorum il merkezinde, Sungurlu ilçesi merkez, kasaba ve köylerinde bulunan ilköğretim okullarından gelişigüzel seçilen 46 ilköğretim okulunda görevli 100 öğretmenden oluşmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 40 soruluk Anket Formu' nun örnekleme uygulanması yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans ve yüzde değerleri veri toplama aracında yer alan her bir maddenin incelenmesiyle elde edilmiş, aritmetik ortalamalar ise yapılan hesaplamalar sonucu bulunmuştur. Yapılan bu araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. i) İlköğretim fen bilgisi öğretimi amaçlarının gerçekleştirilmesinde 'Yeni Fen Bilgisi Öğretim Programı'nın amaçlar boyutunda uygunluğu konusunda öğretmen görüşlerinde genel kanı; (3.58) iyi düzeyinde olmuştur. ii) İlköğretim fen bilgisi öğretimi amaçlarının gerçekleştirilmesinde 'Yeni Fen Bilgisi Öğretim Programı'nın içerik boyutunda uygunluğu konusunda öğretmen görüşlerinde genel kanı; (3.39) orta düzeyde olmuştur.11 iii) İlköğretim fen bilgisi öğretimi amaçlarının gerçekleştirilmesinde 'Yeni Fen Bilgisi Öğretim Programı'nm öğretme-öğrenme süreçleri boyutunda uygunluğu konusunda öğretmen görüşlerinde genel kanı; (3.57) iyi düzeyinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Instruction Council Presidency put the elementary science education programme of 4., 5., 6., 7. and 8th grades into practice with the law that its 387 numbered and 13.10.2000 dated in 2001-2002 education term. This research was done in order to determine teachers' views about this programme's relevance in the dimensions of goals context and teaching- learning processes in realization of elementary science education goals. Research's universe had been consisted of science teachers and classroom teachers who worked in elementary schools in Çorum. Sample consisted of 100 teachers who worked in 46 elementary schools which were selected at random in Çorum province, Sungurlu administrative district and it towns and villages. Data were held by means of the sampling application of 40 questioned Inquiry Form that was prepared by the researcher. In the analysis of data frequency and percentage were obtained by analyzing each element, which took place in the medium of getting data, and the arithmetical averages were found as a consequence of calculation that was made. In this research the fallowing results were obtained: i ) In teachers' views about the subject of New Science Education Programme's relevance at the dimensions of goals, common opinion was at good (3,58) level. ii ) In teachers' views about the subject of New Science Education Programme's relevance at the dimensions of context, common opinion was at medium (3,39) level. Hi ) In teachers' views about the subject of New Science Education Programme's relevance at the dimensions of teaching -learning processes, common opinion was at good (3,57) level.