Avrupa Parasal Birliği veTürkiye
  1. Tez No: 140096
  2. Yazar: GÜLAY SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TUBA ONGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET 1929 yılında yaşanan Büyük Depresyon sonrasında ülkeler, içinde bulundukları dış ödemeler dengesi ve işsizlik sorunlarını çözmek için bireysel olarak rekabetçi devalüasyonlarla ihracatlarını artırma ve gümrük tarifelerini yükselterek ithalatlarını kısıtlama ve üretimlerini genişletme çabasındaydılar. t Ancak“Komşuyu Fakirleştirme”adı da verilen bu politikalar üretim ve istihdam hacminin daha da düşmesine neden oldu. Bu sebeple savaş sonlarında başta ABD olmak üzere sanayileşmiş ülkelerin çabalarıyla dünya ticaretini serbestleştirmeye yönelik gelişmeler yaşanmıştır. 1947 yılında GATT Anlaşması imzalanmış ve ticareti serbestleştirme yönünde bağlayıcı kararlar alınmıştır. 1995 yılında kurulan WTO, GATT'ın yerini devralmıştır. GATT ve WTO'nun amacı tüm dünya ticaretinin serbestleştirilmesi iken, bölgesel olarak ticaretin serbestleştirilmesi yönünde de çabalar oluşmuştur ve oluşmaktadır. Bu bağlamda bir grup ülkenin aralarındaki ticareti ve diğer ekonomik ilişkileri serbestleştirici politikalar izleyerek ekonomik birlikler oluşturmalarına ekonomik entegrasyon hareketi denilmektedir. Ekonomik entegrasyon türlerinin en ileri aşaması olan parasal birlik teorisi olan optimum para sahası (OPS) teorisi, tek bir para biriminin ya da homojen bir paranın veya sabit bir kurun aralarındaki ilişkinin geri dönülemez bir biçimde belirlendiği, iki ya da daha çok para biriminin ödeme aracı olarak kabul edildiği alandır. Parasal birliğin maliyetleri, ekonomi politikası araçlarından olan döviz kuru değişkeninin artık kullanılamaz olmasından kaynaklanmaktadır. Parasal birlik ile sağlanacak kazançlar ulusal para birimlerinin değişiminden kaynaklanan işlem maliyetleri ve gelecekteki döviz kuru riski ortadan kalkacaktır. Belirsizlik azalacak, fiyatlarda şeffaflık artacak ve piyasa daha iyi işler hale gelecektir. Parasal birlik ile elde edilecek kazançların tamamının ancak tek para biriminin kullanımı ile sağlanacağı iddia edilmektedir. Optimum para sahası,“ortak paranın faydalarının zararlarını aştığı bölge”olarak tanımlanmaktadır.Avrupa ülkelerinin kurdukları APB'nin temeli 1957 yılında Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Lüksemburg ve Belçika tarafından kurulan AET'ye kadar inmektedir. AET 1973 yılında ingiltere, Danimarka, İrlanda, 1981 yılında Yunanistan, 1986 yılında ispanya, Portekiz, 1996 yılında Avusturya, Finlandiya ve İsveç'in katılımlarıyla 15 ülkeli bir birlik haline gelmiştir. AET, 1987 yılında Avrupa Topluluğu ve 1993 yılında da Maastricht Antlaşmasından sonra Avrupa Birliği adını almıştır. Avrupa Birliği 21 yy.da yeni bir genişleme dalgasına hazırlanmaktadır. 2004 yılına gelindiğinde Çek Cumhuriyeti, Estonya, GKRY, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Polonya, Slovenya ve Slovakya AB'ne tam üye olacaklardır. Bulgaristan ve Romanya ile 2000 yılı başında görüşmeler başlatılmıştır. Türkiye ise ancak 2004 yılının Aralık ayında müzakerelerin başlaması için tarih alabilecektir. Türkiye üyelikten önce AB ile gümrük birliği kurmuş tek ülkedir. Türkiye diğer aday ülkelerle karşılaştırıldığında nispeten yüksek enflasyona sahip ve yüksek kamu açıkları olan bir ülkedir. Türkiye ile diğer aday ülkelerin makroekonomik yapılarının korelasyon yöntemiyle ölçümüne dayanan karşılaştırmalar Türkiye'nin çok da geride olmadığı görülmektedir. Romanya, Litvanya, Slovenya ve Bulgaristan ile Türkiye ekonomilerinin yakınlık dereceleri yüksektir. APB ile 1999 yılında tek para birimi olan euro yaratılmıştır. Euro dolardan sonra uluslararası ticarette tercih edilen ikinci para konumundadır. APB'de, euro ile birlikte kalıcı ve sağlıklı bir büyüme beklenmektedir. Euro ile birlikte Birlik içinde döviz değişimlerinden kaynaklanan işlem maliyetlerinin ortadan kalkması ile üye ülkeler arasındaki ticaretin ve üretimin artması beklenir. Euro Alanında artan büyüme sonucunda, AB üyesi olmayan ülkelerin AB ile ticaret düzeylerinin artması beklenecektir. Söz konusu ülkelerin ihracatındaki artış bu ülkenin dış ticaretinde AB'nin payı ne kadar büyükse o kadar yüksek olacaktır. Türkiye'nin APB üyesi ülkeler ile ekonomik bağları her zaman güçlü olmuştur. Avrupa Birliği çok uzun bir süredir Türkiye'nin en büyük ticari partneridir. Türkiye, euronun yaratılmasından en fazla etkilenecek ülkelerin başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
I ABSTRACT After the Great Depression which occured in 1929, many countries were trying to curb imports and increase domestic production by rising tariffs and by devaluations in order to solve the unemployment problem, current account problems. For this reason the USA and other developed countries initiated negotiations aiming at removing protectionist barriers. In 1947 the GATT Agreement was signed and decisions to free world trade progressively were taken. In 1995 the WTO, which extended the jurisdiction and mandate of the GATT was found. Attempts to free trade at the regional level were also taken. An economic union is a form of economic integration at a high level and monetary unions constitute an integral and a crucial element of an economic union. Optimum currency zone is a zone in which countries use single currency or fix their currencies. Optimum currency zone theory is the theory which analyses the advantages and disadvantages of monetary unions besides other things. Countries which join a monetary union can no longer use the exchange rate as an economy policy tool any more. This is one of the disadvantages of monetary unions. On the other hand transactions costs and exchange rate risks will disappear with the monetary unions. This is the one of the advantages of monetary unions. It is argued that all of the advantages of monetary unions become real by using a single currency. Optimum monetary zone is an area in which advantages of monetary unions exceed the disadvantages. European countries constitute monetary zone with the birth of European Monetary Union in which capital and labour have perfect mobility. The background of the EMU dates back to the European Economic Union (EEC). EEC was found by six European countries in 1973 (Germany, France, Holland, Luxembourg, Italy and Belgium). England, Denmark and Ireland joined the community in 1973. Greece joined in the community in 1981. The community became a union comprised of 12 members wit the accession ofI Spain and Portugal that joined in the community in 1986 and its members rose to 15 with the membership of Austria, Sweden and Finland. EEC began to be called European Community in 1987 and European Union in 1993 after the Maastricht Treaty. European Union is prepearing a new expansion process. European Union will become a 27 membered union after the completion of that expansion process. Czech Republic, Slovenia, Slovak Republic, Poland, Malta, Lithuania, Latvia, Southern Cyprus, Estonia, Hungary will become members of the Union in 2004. Negotiations between the European Union and Bulgaria and Romania began at the beginning of 2000. European Union declared that it was a possible to give a date for the initiation of negotiations between Turkey and the Union. Turkey is the last country in the list of European Union's expansion process. Turkey is the sole country that established a customs union with the EU before full membership. In comparison to other candidate countries, Turkey has higher inflation rate and high government deficits. When we make a correlation analysis to compare Turkey and other candidate countries, it is seen that Turkey is not much more different from the other candidate countries. The correlation coefficients between Turkey and Romania and between Turkey and Bulgaria are very high. The correlation coefficient between the average of other candidate and Turkey is 0,92. Euro which is the single currency of the European Union was created in 1999. Euro today is the second preffered money in international trade. Economists hope that euro will induce trade and production in the EU members. Turkey has close economic ties with the European Union. The EU is the biggest trade partner of Turkey. EU countries' share constitutes approximately half of Turkey's imports and Turkey's exports. Euro will inevitably affect capital movements to and from Turkey and the euro will occupy a much more prominent position in Turkey's debt and official reserve P°licies- -.m twiu