Bankalarda risk yönetim ve iç kontrol sistemlerinin incelenmesi
Study of risk management and internal control systems is banking organizations
  1. Tez No: 140103
  2. Yazar: ÇAĞRI KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Ekonomik sistemin yapı taşları olması nedeniyle, bankaların yapısını zayıflatan gelişmeler, ekonominin tümüne sirayet etmektedir. Ayrıca, bankaların ekonomideki artan önemi, bankalarda sağlamlık, likidite ve karlılık ilkelerine verilen önemi oldukça arttırmıştır. Krizlerin boyutunun ve yaygınlaşma hızının artışı, bankaların sahip oldukları ve gelecekte sahip olabilecekleri risklerin sınırlandırılması ve bu amaçla birtakım uluslararası düzenlemeler geliştirilmesi gereğini ortaya koymuştur. Basle Bankacılık Gözetim ve Denetim Komitesi, 1974 yılı sonunda uluslar arası döviz ve bankacılık piyasalarında meydana gelen önemli krizleri takiben kurulmuştur. Bankalar için risk kavramlarının tanımlanması, sınıflanması ve yönetilmesi etkin bir risk yönetiminin görevidir. Bankacılıkta etkin risk yönetiminin geliştirilmesi ve üstlenilen riskleri karşılayacak sermaye kavramının tanımlanması hususu, bankacılık otoritelerinin uzun zamandır gündemini işgal etmektedir. Basle Komite, bankaların risk-getiri kavramlarını sermaye ile ilişkilendirmelerini ve faaliyetlerini bir sisteme bağlayarak risk yönetimini geliştirmelerini istemiştir. Basel Komite, uluslar arası piyasalarda yaşanan krizlerin, bankacılık sisteminde iç kontrol sisteminin etkin bir şekilde çalıştırılmasının önemini ortaya koyduğu ve banka iflaslarının birincil nedeni olarak bankalarda etkin iç kontrol sistemlerinin geliştirilmemesi olduğu hususlarını belirterek; bankaların sahip oldukları risklerin kontrol edilmesi ve banka sermayesinin azalması ile sonuçlanabilecek risklere girişilmesinin önüne geçmek amacıyla, bankalarda iç kontrol sistemlerinin kurulmasını istemiştir. Etkin bir iç kontrol sisteminin varlığı, bankaların üstlendikleri risklerin negatif etkilerini minimuma indirmekle kalmayacak, banka içerisine hakim bir iç kontrol ortamının gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Bankalarda kurulacak iç kontrol sistemlerinin incelendiği çalışmanın temel amacı, risk ve sermaye kavramları arasındaki ilişkinin açıklanması ve içf^S kontrol sistemine ilişkin Basle Komite ve BDDK'nca gerçekleştirilen düzenlemeler ile getirilen hususların ayrıntılı incelenmesi suretiyle; bankaların temel faaliyet alanlarında, sahip oldukları ve gelecekte sahip olabilecekleri riskleri belirlemek ve bu risklere ilişkin geliştirilecek kontrol sistemlerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All the negative factors which affect the financial situation of the banks have infected all sectors in the economy because the banks have always been the most important financial intermediary in whole economic system. Financial innovations in financial markets have caused diversification of goods and reduction of profitability ratios in banking system. On the other hand, rapidly growing of the importance of the banks in the economic system has caused to increase the importance of the soundness, liquidity and ratability principles of the banking system. Because the numbers of sectors that the banking crises have affected have increased, the necessity of limiting current risks and the possible risks that the banks may have in the future have become more important and forced the authorities to bring some international rules to avoid these risks. The Basel Committee on Banking Supervision was established for the following of international crisis which occurred at the end of 1974 in foreign exchange and banking markets. Definition, classification and management of risk concept are duty of efficient risk management. Improving the sound risk management and defining the equivalent capital for risks undertaken by banking organizations have occupied agenda of banking authorities for a long time. The Basel Committee has intended to attach risk-yield definitions with the capital term in banking organizations and to improve the sound risk management systematically with them. The Basle Committee, however, has focused on crises in international markets and emphasized that the first reason of bankruptcy is weakness of internal control system in banking organizations. For that reason, The Basle Committee has intended to establish efficient internal control and risk management systems, to control risks that banks have and to prevent risks which may result with reduction of bank capital. Existence of effective internalcontrol system not only help the banks reduce their risks but also contribute to improve the internal control environment within the bank. The main objective of this study is to try to define risks that banks currently have and possible in future and to analyze internal control systems in banking organizations. For this purpose, both most of the rules, regulations and laws about internal control system issued by The Basle Committee and The Banking Regulation and Supervision Agency (BDDK) and all risks in deposits, securities, loan procedures and cash activities in vault in the bank have been determined and examined. As a sequence of this process internal control systems that includes defining, and controlling risks in banking activities were analyzed.