Gazi Üniversitesi Meslek Eğitim Fakültesi el sanatları eğitimi bölümü öğrencilerin devam ettikleri öğretmenlik programlarına ilişkin tutumları ile akademik başarıları arasında ilişki
The Attidues of the students of handcrafts department of vocational education faculty ve Gazi University regarding the educational courses they are attending and relationship between their attidues and their academic success
- Tez No: 140104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE SARIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, El Sanatları Eğitimi Bölümü öğrencilerinin devam ettikleri öğretmenlik programlarına ilişkin tutumları ile akademik başarıları arasındaki ilişki belirlenmek amaçlanmıştır. Çalışma, tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Literatür taraması sonucunda, araştırmayı oluşturacak verileri elde etmek amacıyla bölüm öğrencilerine uygulanmak üzere Likert tipi ölçek hazırlanmıştır. Ölçek ön deneme çalışması sonucunda 4 faktör altında toplanmıştır. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı.92.00 olarak tespit edilmiş ve güvenirlilik düzeyinin uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2001-2002 öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, El Sanatları Eğitimi Bölümü'nün, Nakış Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği ve Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği programlarının 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada evren tümüyle alındığı için örneklem tayinine gidilmemiştir. Toplam olarak 227 öğrenciye ölçek uygulanmış, elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarını yorumlamak için verilerin analizinde, kişisel bilgiler için frekans ve yüzde dağılımları, her bir faktöre ait maddelerin sayı (N), aritmetik ortalama (X), standart sapmaları (S) alınmıştır. Öğrencilerin ortaöğretim diploma puanlarına, tercih grubuna, yerleşim birimine, öğretmenlik programına ve sınıflara göre tutum puanlan arasındaki farklılık ise sayı (N), aritmetik ortalama (X), standart sapmaları (S) alınarak gruplar arasındaki farklılık tek yönlü varyans analizi ile 0.05 anlamlılık seviyesinde tespit edilmiştir. Öğrencilerin devam ettikleri öğretmenlik programına ilişkin tutumları ile akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına, Pearson-Momentler çarpım korelasyon katsayısı (r) ile bakılmıştır. Öğrencilerin tutumlarının diploma ve tercih grubuna göre karşılaştırılmasında gruplar arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Öğrencilerin tutumlarının yerleşim birimine göre karşılaştırılmasında, öğretim elemanı-öğrenci ilişkisi ve mesleğe yönelik tutum boyutları ile ölçeğin genelinde büyükşehir kökenli öğrencilerin tutum puanlarının, ilçe-bucak ve şehir kökenli öğrencilerin tutum puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir.Öğrencilerin tutumlarının öğretmenlik programına göre karşılaştırılmasında, ölçeğin geneli ve öğretim elemanı-öğrenci ilişkisine, mesleğe, atölye uygulamalarına yönelik tutum boyutlarında Nakış Öğretmenliği programı öğrencilerinin tutumlarının, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği ve Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği programlan öğrencilerinin tutum puanlarından anlamlı seviyede düşük olduğu; programa yönelik tutum boyutunda ise Nakış Öğretmenliği programı öğrencilerinin tutumlarının, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği programı öğrencilerinin tutumlarından anlamlı seviyede düşük olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin tutumlarının sınıflara göre karşılaştırılmasında, ölçeğin geneline, öğretim elemanı-öğrenci ilişkisine, mesleğe yönelik tutum boyutlarında anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmiştir. Buna göre 4. sınıf öğrencilerinin tutumları 3. sınıf öğrencilerinin tutumlarından yüksektir. Öğrencilerin tutumları ile alan dersleri başarıları arasındaki ilişkide oldukça düşük düzeyde ancak anlamlı pozitif bir ilişki olduğu söylenebilir. Genel olarak öğrencilerin programa yönelik tutumları olumsuzdur. Bu durumun nedeni olarak ise okulun fiziksel atmosferi, bireyler arası iletişim, programların içerikleri, mezuniyet sonrası istihdamın sınırlı olması gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the attidues of the students of handcrafts department of vocational education faculty of gazi university regarding the educational courses they are attending and relationship between their attidues and their academic success. The study is a descriptive study based on literature scanning method. As a result of literature scanning, a Likert type scale has been prepared to administer to the department's students for the purpose of obtaining data which shall constitute this study. This scale falls under 4 factors as a result of preliminary test. Internal variance of the scale has been determined to be 92.00 and its reliability has been determined to be suitable. Working universe of the study comprises of 3rd and 4th grade students of programs of Embroidery Teaching, Decorative Arts Teaching and Traditional Turkish Handcrafts Teaching of Handicrafts Department of Vocational Education Faculty in Gazi University in the academic term of 2001 - 2002. Since entire universe is taken into consideration in the study, no sampling is determined. Total 227 students were administered the scale and the data obtained therefrom is analyzed on SPSS software package. In analysis of the data carried out for the purpose of interpreting results of the study, frequency and percentage distributions, number (N), arithmetic means (X) and standard deviations of each factor have been taken into account regarding personal data. The difference between attitude scores of secondary education diploma points, preference group, locality, teaching program and grades has been determined at the level of 0.05 significance by means of unilateral variance analysis by taking number (N), arithmetic means (X) and standard deviations (S). Whether or not there is a significant relationship between the students' attitude towards the teaching program they are studying and their academic success has been evaluated by means of Pearson - Momentler product correlation coefficient (r). No significant difference prevailed between the groups in comparison of the attitudes with their diploma and preference group. In comparison of the attitudes of the students with their localities, relationshipIV between the teaching staff and student and their attitude towards the profession as well as attitude scores of those students which are of metropolitan origin have been in general determined to be significantly higher than those of those students which are of town - county and city origin. In comparison of the attitudes of the students with the teaching programs they have undertaken, attitude scores of those embroidery teaching students are significantly higher than those of those decorative arts teaching students and of traditional Turkish handicrafts teaching students in general and especially in student - teaching staff relationship, their attitudes towards the profession and workshop practices; and attitudes towards the program, attitude scores of embroidery teaching students are significantly lower than those of students of decorative arts teaching program. In comparison of the attitudes of the students regarding classes, significant difference has been, in general, determined in student - teaching staff relationship and their attitude towards the profession. As such, attitude scores of 4lh grade students are higher than those of 3rd grade students. Regarding the relationship between the attitudes of the students and their successes in the field courses, there is a low but significantly positive relationship. In general, attitudes of the students towards the programs are negative. Physical atmosphere of the school, communications amongst the individuals, contents of the programs, and limited employment after graduation are the reasons of this negativeness.