Bilgi toplumunda medya bağımlılığı-2
  1. Tez No: 140102
  2. Yazar: ÇETİN MURAT HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 711
Özet
687 ÖZET Bilişim teknolojisi sayesinde bilgi üretiminin önem kazandığı Bilgi Toplumu, tarım ve sanayi toplumlarından farklı olarak, gelişmiş ülkelerin kendilerine hedef olarak seçtikleri toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel nosyonları içermektedir. Ancak genel olarak, hemen hemen bütün ülkelerde, sadece bir toplum biçiminden söz etmek zordur. Tarım, sanayi ve bilgi toplumlarını kendi ülkelerinde yaşayan ve yaşatan bireylerden bahsetmek daha doğru olacaktır. Ülkemizde de, Ankara ele alındığında, Çankaya bölgesinin diğer bölgelere oranla daha çok bilgi toplumu kriterlerine yaklaştığı ve medyaya daha bağımlı olduğu görülmektedir. Konuyla ilgili olarak 600 'ü Çankaya, 600 'ü Mamak ilçelerinde yaşayan bireyler üzerinde yapılan medya bağımlılığı anketi gelire, eğitime ve yaşanılan yere göre bağımlılığın arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
688 ABSTRACT By the help of informatics technology; information production gains importance in the information society that includes social, economical, political and cultural notions that the developed countries select as their aims, differently from the agricultural and industrial societies. In general, however; in almost all of the countries it is difficult to talk about only one society style. In agricultural, industrial and information societies; it is more appropriate to talk about individuals who live and let live in their countries. In our country, when Ankara is considered, Çankaya district is more closer to the information society criterias than the other districts and more addicted to the press. About topic; the media dependency questionnaire was administered to over a sample of 1200 subjects, 600 of them was from Mamak district and the other half was from Çankaya district. Results indicate that according to income, education and accomodation area addiction rate increases.