Anaokulu öğretmenlerinin mesleki yeterliklerinin aynı sınıtfa görev yapan meslektaşlarının görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assesment of preschool teachers professionel competency using peer views
  1. Tez No: 140107
  2. Yazar: GÖKBEN OTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Anaokulu Öğretmenlerinin Mesleki Yeterliklerinin Aynı Sınıfta Görev Yapan Meslektaşının Görüşüne Göre Değerlendirilmesi. Anaokulu öğretmenlerinin mesleki yeterlikleri konusundaki bu araştırmada öğretmenlerin eğitime hazırlık, eğitim ortamında uygulama, ebeveynle iletişim ve meslektaşıyla iletişim yönünden ne düzeyde yeterli oldukları aynı sınıfta görev yapan meslektaşları tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmada, Ankara İli, merkez ilçelerinden Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut ve Gölbaşı'nda bulunan, aynı sınıfta sabahçı ve öğlenci olarak iki öğretmenin eğitim görevini sürdürdüğü Kız Meslek Liselerine bağlı uygulama anaokullanndaki toplam 82 öğretmene, araştırmacı tarafından, danışmanın rehberliğinde ve uzman görüşü alınarak hazırlanan anket uygulanmıştır. Anket sorularının değerlendirilmesine SPSS 10,0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel olarak çözümlenebilmesi için, öğretmenlerin anketteki boyutlar ve boyutlara ait bölümlerde karşılığı bulunan puanlar toplanmış ve her öğretmen için aynı sınıfı paylaştığı meslektaşı tarafından verilen 4 boyut ve bölümlerine ait toplam puan elde edilmiştir. Ele alman alt problemler araştırılırken bu toplam puanlar kullanılmıştır. Aynı sınıfta görev yapan Anaokulu öğretmenlerinin birbirlerini mesleki yeterlik boyutları olan eğitime hazırlık, eğitim ortamında uygulama, ebeveyne iletişim ve meslektaşıyla iletişim çalışmalarında ne düzeyde yeterli bulduklarını araştırmak için bütün öğretmenlerin, meslektaşları tarafından kendilerine verilen bu 4 boyut ve bölümlerine ait puanları toplanarak, n=82sayısına bölünerek aritmetik ortalamaları alınmıştır. Bulunan bu ortalama değerler maksimum değerlere yakm olduğundan aynı sınıfta görev yapan anaokulu öğretmenlerinin birbirlerini mesleki yeterlik boyutları olan eğitime hazırlık, eğitim ortamında uygulama, ebeveynle iletişim ve meslektaşıyla iletişim çalışmalarında yüksek düzeyde yeterli buldukları belirlenmiştir. Ama çok yüksek düzeyde yeterli bulmadıkları görülmüştür. Aynı sınıfta görev yapan öğretmenlerin birbirlerinin mesleki yeterliğine ilişkin görüşleri arasında fark olup olmadığını araştırmak için ise, aynı sınıfta görev yapan öğretmenlerin mesleki yeterliği oluşturan; eğitime hazırlık, eğitim ortamında uygulama, ebeveynle iletişim ve meslektaşıyla iletişim boyutlarında ve bunlara ait bölümlerde birbirlerine verdikleri puanlar karşılaştınlmıştır. Puanların karşılaştırılmasında, istatistikte kullanılan hipotez testlerinden, bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında kullanılan t testi yöntemi kullanılmıştır. Buna göre sabahçı ve öğlenci öğretmenlerin tüm boyutlarda ve bunların bölümlerinde birbirlerini değerlendirme sonuçlarının tutarlı olduğu ve iki grubun da birbirlerini yüksek düzeyde yeterli buldukları görülmüştür. (p>0.05) Bu araştırmada; okul öncesi eğitimi, okul öncesi eğitimi öğretmeni, okul öncesi öğretmenin mesleki yeterliği, okul öncesi öğretmenlerinin birbirlerini değerlendirmeleri ve uygulama anaokulu anahtar kavramlardır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Assesment of Preschool Teachers' Professionel Competency Using Peer Views. In the study which is concerned with the professional competency of preschool teachers, the competency of teachers is assessed by their peer teachers who work in the same classroom. Competency areas analyzed in the study are as follows: readiness to education, educational practices, interactions with parents and with other teachers. A total of 82 preschool teachers participated in the study. Participants were working in several districts of Ankara (Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut and Gölbaşı). An questionnaire developed by the author under the supervision of advisor and the assistance of a field specialist was administered to the participants. Data obtained were analyzed using SPSS 10,0 statistical package program. In order to perform statistical analyses, the responses were scored and total paints were determined combining two scores (the participants 'scores and the peer teachers' scores). Arithmetical means were also determined. These arithmetical means were found to be closer to the maximum values. In other words, peer teachers regarded the participants as adequate in the following professional competency dimensions: readiness to education, educational practices, interaction with parents and other teachers. In order to find whether or not two teachers working in the same classroom regard each other differently their scores an the professional competency dimensions were compared. In order to make comparisons, t-testIV method was employed. The results show that the scores of both teachers are consistent. The key concepts of the study are as follows: preschool education, preschool teacher, professional competency of preschool teacher, peer assessment and activity preschool.