Liselerde çevreye karşı duyarlılığın oluşturulmasında çevre eğitiminin önemi
Important of enviromental education forming sensitiviti to enviroment at high schools
- Tez No: 140108
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin çevreye karşı duyarlılık derecelerinin, öğrencilerin çevreye karşı tutum ve duyarlılıklarında çevre eğitinıinin yerinin saptanması ile lise düzeyinde çevre eğitimi için neler yapılabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Ankara ili merkez ilçesindeki lise öğrencilerine bir değerlendirme anketi uygulanmıştır.Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel üç soru ile lise öğrencilerinin çevreye ve çevre sorunlarına karşı ilgilerini belirlemeyi amaçlayan sorular, ikinci bölümde çevre ile ilgili kavramlar bilgisi sorulan, üçüncü bölümde ise öğrencilerin çevre ve çevre sorunlarına karşı tutumlarım saptamayı amaçlayan bir tutum ölçeği yer almaktadır. Anket sorularına verilen cevaplar değerlendirilmiş, yüzde ve frekansları hesaplanarak veriler tablolaştınlmış ve bulgular yorumlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin çevreye karşı tutumlannm yaşlarına ve cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin tesbit edilmesi amacıyla“t”testi ve LSD testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin çevreye, çevre sorunlarına duyarlılıklarmm orta seviyede olduğu ve öğrencilerin kavram sorularına verdikleri yanıtların doğruluklarımn orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çevreye karşı tutumlanmn cinsiyete göre farklılık göstermediği yaşlara göre ise farklılığın görüldüğü ve öğrencilerin yaşlarının büyümesi ile çevreye karşı daha olumlu tutum sergiledikleri tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to obtain and to determine the high school students' sense degree to their environment and the role of the environmental education in their attitudes and behaviours to their environment. An evolution questionnarie applied to high school students in center districts of Capital City Ankara.The questionnaire has three sections.In the first section there are three personel questions, which are used to understand to learn interest of high school students to their environment and its problems,in the second section there are questions about concepts information related with environment,and in the third section there is an attitudes scale to understand high school students' attitudes to their environment and its problems. Answers are examined, its percentages and frequencies calculated and put in tables and results are interpreted.Also the“t”test and LSD test have applied to understand whether the attitudes of students' are changing according to their sex or not. To be result the attidues of stutents' to their environment, its problems and reliabilty of answers which has given to concept questions are middle level. Also the attitudes to environment is not differ accoring to their sex but its deiffer according to their age,and by the oldering age students have more positive attitudes to their environment.