Fen bilgisi öğretmen adaylarının piller ve elektroliz hücreleri konusundaki kavram yanılgıları
The Misconceptions of science education teacher candidates about the piles and electrolysis cells topics
- Tez No: 140117
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışma, Eğitim Fakülteleri İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı 3. sınıf öğrencilerinin, kimya ders içeriğinde yer alan Piller ve Elektroliz Hücreleri konusu ile ilgili kavram yanılgılarını ve farklı üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin kavram yanılgılarının oranını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Piller ve Elektroliz Hücreleri kavram testi geliştirilmiştir. Kavram testi Ankara il merkezinde bulunan iki farklı devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında' öğrenim gören 179 kişiden oluşan, 3. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Uygulamalardan elde edilen verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin Piller ve Elektroliz Hücreleri konusu ile ilgili kavram yanılgılarına sahip oldukları ve bu kavram yanılgılarının üniversiteler arasındaki oranı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fen Bilgisi Eğitimi, Kavramlar, Kavram Yanılgıları, Alternatif Kavramlar, Pil, Elektroliz Hücresi. Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Levent AKSU
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study was carried out on 3r year students of Science Education departments to find out the misconceptions related to piles and electrolysis cells taught in chemistry course and compare the ratios of the misconceptions studying in the same department of different universities. There was a piles and electrolysis cells conceptual test developed for this purpose. This test was applied to 179 3rd year Science Education students studying in different universities located in Ankara province. The data obtained revealed that the students have various misconceptions related to piles and electrolysis cells and the ratio of this misconceptions vary according to universities. KeyWords : Science Education, Concepts, Misconceptions, Alternative Conceptions, Pile, Electrolysis Cell Page Number : 111 Adviser : Prof. Dr. Levent AKSU