İnternet alan isimleri sistem ve wipo tahkim prosedürü
- Tez No: 140118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET“Internet Alan İsimleri ve WIPO Tahkim Prosedürü”isimli tez çatışmamızda, Internet mimarisinin vazgeçilmez unsuru olan alan isimleri sistemi bağlamından ortaya çıkan ihtilaflar milletlerarası özel hukuk yaklaşımıyla incelenmeye çalışılmıştır. İnternetin bilgi toplumundaki öneminin gittikçe artması, müesseselere yeni ufuk ve imkanlar açmıştır. Müesseler kendi tanıtımlarını ve ürünlerini Intenette kendi alan isimleri üzerinden yapmayı amaçladıklarında, alan isimlerinin daha önce bir başkası tarafından tescil ettirildiği süprizi ile karşılaşmaktadırlar. Alan isimleri tescilinden geçerli olan“ilk gelen alır”prensibi uyarınca, bir alan ismi sadece ilk başvuran, yani adına ilk tescil ettiren kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu bağlamda, söz konusu kötü niyetli tesciller marka sahiplerinin kendi markalarını kullanarak websitesi kurmaları engellemektedir. Diğer tüm fikri mülkiyet haklarında olduğu gibi, marka haklarının korunmasında da geçerli olan ülkesellik ilkesi,“Topluluk Markası”gibi bölgesel düzenlemelerle aşılmaya çalışılmakla birlikte, ülkesel koruma artındaki markaların internet ortamında ihlaline karşı küresel bir korunma sağlanması mümkün olamamıştır. Alan isimleri sistemiyle, ülkesel koruma sağlayan marka tescil sistemi arasında bu temel farklılık, sanal ortamda meydana gelen ihtilafları ulusal marka yasalarına veya haksız rekabet hükümlerine göre çözmeye çalışan mahkemeleri zor durumda bırakmaktadır. Marka hukukunu düzenleyen temel milletlerarası sözleşmeler ise, ülkesellik ilkesini teyid etmekte ve ülkesel korumadan kaynaklanan sorunları, çok uluslu tescili kolaylaştırma (Paris Sözleşmesi, Madrid Anlaşması ve ilgili Protokol), tanınmış markalar bakımından marka hakkının kazanıldığı ülke sınırları dışında koruma sağlama (Paris Sözleşmesi.TRIPS), yabancılara vatandaşla eşit muamele (Paris Sözleşmesi) gibi yöntemlerle aza indirgemeye çalışmaktadırlar. Milletlerarası marka hukukunda meydana gelen bu gelişmelere karşın, en az bunlar önemli sonuçları olan marka korumasının milletlerarası özel hukuk boyutu daha az dikkat çekmiştir. 118Diğer taraftan, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yeni gelişmeler karşısında markalara ilişkin milletlerarası düzenlemelerin yetersiz kaldığının görülmesi neticesinde, markaların Internet'te kullanılmasından doğan sorunlara milletlerarası özel hukuk bakımından da çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, öncelikle birden fazla ülkeyi ilgilendiren yabancı unsurlu bir marka hakkı ihlaline uygulanacak hukukun tespiti gereklidir. Bu çalışmada, marka hukukunun ihmal edilen milletlerarası özel hukuk boyutu açısından Internet alan isimleri ile markalar arasındaki ihtilaflar ele alınarak, uygulanacak hukuk ile ilgili problemler irdelenmeye çalışılmıştır. Alan isimlerinden doğan ihtilaflar esasen, ICANN tarafından“Alan Adı Anlaşmazlıklarının Halli İçin Yeknesak Politikalar”ın hazırlanmasıyla, faaliyete geçen“WIPO Hakemlik ve Arabuluculuk Merkezi”nde çözümlenmektedir. VVIPO Tahkim Prosedürüne, alan isimleri ihtilaflarına ulusal mahkemelere nazaran hızlı, ucuz ve etkin çözüm getirmesi nedeniyle rağbet edilmekle birlikte, bu usulde getirilen hukuki çareler alan isminin asıl sahibine iadesinden veya iptalinden ibaret olduğu için, özellikle tazminat talepleri bakımından ulusal mahkemelere hala büyük görev düşmektedir. Dolayısyla, Interetin gelişimiyle eş güdümlü olarak karmaşıklaşan alan ismi ihtilaflarının, milletlerarası özel hukuk bakımından da ele alınması zarureti doğmuştur. Özellikle, sanal ortamda meydana gelen marka hakkı ihlallerine uygulanacak hukukunun tespiti önemini korumaktadır. Bu alandaki ilk çalışmalardan birini oluşturan tez ile öncelikle sorunların tespiti amaçlanmış, esasen konuya ilişkin milletlerarası çalışmalar esas alınarak Türk hukuku bakımından çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır. Bu itibarla, birinci bölümde Internet alan isimlerinin yapısına, alan ismi tescil prosedürüne yer verilmiş ve alan isimleri sisteminin tarihsel gelişimi açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, öncelikle alan sisteminden doğan maddi hukuk sorunları ele alınmış, milletlerarası özel hukuktan doğan sorunlar ise uygulanacak hukuk bağlamında incelenmiştir. 119
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the master thesis; named as“Internet Domain Names and WIPO Arbitration Procedure”, an indispensable element of the architecture of the Internet, the Internet Domain Name System is studied by the aspect of private international law. The increasing importance of Internet in the information society has created new opportunities for companies to capitilaze on the global marketplace. However, companies face the suprise that their own trademark has been registered as domain name by someone else when they try to use that opportunity of selling their products by using their own trademarks on the Internet. According to the“first come first served”principle of domain name registry, a domain name may only be taken by the person who applied first for the registry. That means, as long as the cybersquatter (someone does professionally the practice of registering a trademark as a domain name with the intent of profiting from it by selling it) owns the domain name, the trademark owner can not register its own trademark as domain name. Like all the other intellectual property rights, trademark protection is based on the principle of territorialty. Although principle of territorialty is tried to be surmonted by some regional regulations such as Community Trademark, that approach may not be considered as successfull in achieving global protection for the trademarks used on the Internet. That fundamental divergence in the Internet Domain name system and the system of trademark registry has also represent lots of difficulties for the national courts which tackle to solve that Internet related conflicts according to their national trademark law or unfair competition provisions. The leading international treaties governing trademark law also affirms that territorialist philosophy and have sought to minimize the problems that terrritorialsm causes by faciliating multinational registration (Paris Convention, Madrid Agreement and related Protocol), protecting marks beyond the borders of the country where use or registration occurs if the mark is well-known elsewhere (Paris Sözleşmesi, TRIPS), 120ensuring that nationals of foreign countries are equally entitled to register marks as domestic citizens. In contrast to that significant developments in the public internatioinal law of trademarks, the private international law aspects of the. protection of trademarks have received some what less attention. But this private international law aspects may turn out to be equally as important as public law developments. On the other hand, as it is observed that international trademarks regulations are unable to handle the problems increased by the recent developments in the information technology, private international law solutions have begun to be sought for the Internet related trademarks disputes. In this context, when dispute invokes in more than one country, firstly it is necessary to determine under which law the dispute can be decided. In this study, disputes between trademarks and Internet domain names are generally mentioned and mainly choice of law problems arising from the use of trademarks on the Internet has been examined. Indeed Internet domain name disputes is usually solved in the WIPO Arbitration and Mediation Center which has begun its facilities subject to the Uniform Dispute Resolution Polict prepared by ICANN. Due to its rapid, inexpensive and effective process, victims of cybersquatters prefer WIPO Arbitration procedure instead of bringing an action in the national courts. But, as UDRP provides trademarks owners with rellief limited to the cancelation of domain name or the transfer of the domain name to the trademark owner, national courts still has to struggle with the compensations claims. As a result, it has become as a necessity to examine those Internet related disputes by the approach of private international law. The master thesis consists of two sections: At the first section named as“Internet Domain Name System (DNS) and Trademark Law”; historical development of DNS, the nature of domain name system, registration of domain names and relation between domain names and trademarks, at the second section named as“General National and International Legal Problems Arising of the DNS”; problems related to substantive law and private law dimension of these problems in the context of applicable law are issued. i*jS3K»**^,