Ankara ili merkezdeki ilköğretim okullarında gören akranlarıyla birlikte eğitime alınan görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin eğitim ortamlarındaki durumlarının saptanması
Results of a study conducted on visually impaired students educated with mainstream ones in the schools of Ankara city
  1. Tez No: 140116
  2. Yazar: SAFİYE ASLAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmada Ankara ili merkez ilköğretim okullarında normal sınıfta gören akranlarıyla birlikte eğitime alman görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrenciler için okullarda gerçekleştirilen uygulamaların ortaya çıkarılması ve görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilere uygulanacak etkili bir kaynaştırma hakkında fikir edinilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın grubunu 2001-2002 öğretim yılında Ankara ili merkez ilköğretim okullarında normal sınıfta gören akranlarıyla birlikte eğitime devam eden görme yetersizliğinden etkilenmiş toplam 1 1 öğrenci oluşturmaktadır. Kayıtlardan alınan bilgilere göre, yapılan tıbbi değerlendirme sonucunda“Görme Engelli”diye tanımlanan ve ilkokulda eğitim görebileceği söylenen öğrencilerden merkez okullarında bulunanlar denek olarak belirlenmiştir. Ankara ili merkez ilköğretim okullarında 2001-2002 yılında normal sınıfta gören akranlarıyla birlikte eğitime devam eden toplam 15 tane öğrenciye ulaşılmıştır. 2 öğrenci, gözlük kullandığı için görme yetersizlikleri ortadan kalktığından, bir öğrenci ise ailesinin izin vermemesi nedeniyle araştırma kapsamı dışında kalmış, araştırma 11 öğrenciyle gerçeldej^tirilrniştir. Ankara ili merkezdeki resmi ilköğretim okullarında, normal sınıfta gören akranlarıyla birlikte eğitime alman görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrenciler de kaynaştırmanın nasıl uygulandığının ortaya çıkarılmasını amaçlayan bu araştırma durum saptama tütündedir. Betimsel araştırma deseni kullanılmıştır. Ancak araştırma grubunun 11 kişiyle sınırlı olması nedeniyle istatistiksel teknikleri kullanarak anlamlı sonuç elde edilemeyeceği için veriler, ham veri olarak verilmiştir. Araştırma da veri toplamak amacıyla“Kaynaştırma Uygulamaları Hakkında Ön Bilgi Formu, Sınıf ve Okul Ortamıyla İlgili Düzenlemeler Tespit Formu ve Öğrenci Gözlem Formu”kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen önemli bulgular şunlardır: Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin tamamının normal sınıfta gören akranlarıyla birlikte eğitime doktor tarafından yönlendirildiği, rehberlik araştırma merkezi tarafından incelenen öğrenci olmadığı; Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin, bulundukları okulların hiç birisinde destek eğitim çalışması yapılmadığı ve bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlanan öğrenci olmadığı; Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin çoğunluğunun sınıftaki arkadaşları tarafından kabul gördüğü, yine öğrencilerin çoğunluğunun smıfinda kendilerinden başka kaynaştırmaya alınan öğrencilerde bulunduğu; Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin öğretmenlerinin yarısına yakınının kaynaştırmaya olumlu yaklaşmadıkları belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan öğrencilerden 5 'inin başarı düzeyinin sınıfın genel başarı ortalamasının üzerinde olduğu, 2 'sinin başarı düzeyinin sınıfin genel haşan ortalamasında olduğu, 4' ünün haşan düzeyinin ise sınıfin genel başarı ortalamasının altında olduğu saptanmıştır. Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin, tamamına yakınının (10 kişi) tahtanın konumundan kaynaklı olarak ışık kaynağına göre uygun oturtulmadıkları belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin, sınıflarının hiç birisinde görüntüyü Myütüp netJeştirecekhir sistem kullanılmadığı belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin tamamına yakınının (8 kişi) sınıf arkadaşlarından daha yavaş ve uzun sürede okuyabildiği belMenmiştir.m Araştırma grubunda yer alan öğrencilerden 2' sinin büyük puntolu yazılmış ve özel olarak resimlendirilmiş kitaplara ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan Öğrencilerden 6' sının akıcı okuyabildiği ve yine 6 'sının okuduğunu anlayabildiği belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan Öğrencilerden 7' sinin tahtada yazılı olanları ve öğretmenin söylediklerini sınıf arkadaşlarına yakın sürede defterlerine geçirdiği belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan Öğrencilerden 2' sine tahtadaki yazıların yüksek sesle okunduğu belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan öğrencilerden Arkadaşlarına yakın sürede yazamayan 4 öğrenciye yazma görevleri için ek süre verildiği belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan Öğrencilerden 2' sinin normal defteri kullanamadığı, öğrencilerden hiç birisi için çizgileri kalemle çizilmiş defter ya da kalın çizgili kağıt kullanılmadığı belirlenmiştir. Araştırma grubunda yer alan öğrencilerin 9' unun bağımsız hareket becerilerinin genel olarak iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, it is targeted to find how the mainstreaming method is applied to the visually impaired students who attend mainstreaming programmed classes within the public elementary schools in Ankara, Moreover, throughout the research, an idea is projected on an effective ness of the mainstream programs for the visually impaired students. The research consists of 11 visually impaired students who attend the mainstreaming classes in the elementary schools of Ankara, in the 2001-2002 academic years. The visually impaired students whose traditionally labelled were used in this investigation as the sample grup. The information about these students was gothered from school records. There are fifteen students in the sample group. The research data has been collected by eleven students. Because, two of the students have started to use eyerglass and one student's family didn't give permission. Aim of this research was to find out how integrating method is applied, the visually impaired students, who attend integrated classes in public elemantary schools in Ankara, central district. Descriptional research design was applied in this study. However, because of the sample group was limited with 11 students the date were analyzed with the qualitative explanations. In this research many form were used for collecting the data. Those are; the students observation form, the educational sedding of the class and schools environments and the referral information form. Important findings of the research: It was stated that all the students in the research group were forwarded in integrated program by a medical.Report was stated that no supported educational servicing study was done in program (IEP). Also there wasn't any IEP for the visually impare students. It was stated that the majority of students in the research group were accepted by their class mates and also there were other mainsteamed handicapped students found. It is mainstrearning nearly half of teachers in the research group students did not approach positively. It was found that the five students' success level was above the general success average of the class, two of them were in the general level four of them were below the general success level of the class. It was stated that the ten students in the research group were not stated appropriately for the light source due to the stuation of blackboard used. It was stated that the classroom does not have any system to enlarge and sharpen the images. It was found that the eight students in the research group could read in a longer periodand more slowly than the other classmates. It was stated that the two students within the research groups needed books with larger fonts and special illustrations. It was stated that within the research group six students could read fluently and again understand what they read. It was stated that within the research group the seven students could write that the teachers said and could copy the blackboard at the same spead as their classmates. On the other hand, within the research group two students needed an assistantship to copy the blackboard work. It was found that within the research group the four students needed extra time for writing works. It was found that within the research group none of the students were used the normal notebook for their homeworks. It is found that within the research group nine students showed good mobility skills.