Elektronik bankacılık ürünleri ve elektronik bankacılığa geçişin fon maliyeti üzerine etkisi
Electronic banking products and the effects of the electronic banking migration on the fund cost
  1. Tez No: 140119
  2. Yazar: AFİFE AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKSÖYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
142 ÖZET Küreselleşme, bilgi teknolojilerindeki gelişim ve iletişimin hızlanarak yaygınlaşması, etkilerini fazlasıyla hissettiren, önemli gelişmelerdir. Bu gelişmelerin ne ölçüde benimsendiği ve uygulandığı ise ülke ekonomileri ve toplumsal yaşam üzerinde oldukça etkilidir. Bilgisayar teknolojisi, günümüzde, ekonomik hayatın en dinamik sektörü olan bankacılık sistemini ayakta tutan ve bugünden yarına taşıyan bir güç haline gelmiştir. Bankacılık sektöründe ürünler teknolojiye bağlı olarak bir gelişim göstermiştir. Bu ürünlerin bir kısmı bankanın kendi bünyesinde kullanılırken; bir kısmı işletmeler ve bireysel müşterilere hitap etmektedir. Bir ülkenin bankacılık sisteminin gelişme derecesini, bu alanda kullanılan ürünler belirlemektedir. Elektronik bankacılık ürünlerinin hızla geliştirilmesinin nedeni, teknolojinin ilerlemesinin yanında; maliyet avantajı yaratması, toplumun taleplerinin göz önüne alınması, rekabet zorunluluğu ve ülkelerarası yer ve zaman farklılıklarıdır. Kredi kartları, günlük hayatta çok sık kullanılan bir ödeme aracıdır. Kredi kartları, kart sahibine üye işyerinden, alış-veriş yapma ve nakit çekme imkanı vermektedir. Otomatik vezne makinaları (ATM) ve satış noktasından fon transferi sistemleri (POS) de kredi kartlarına doğru orantılı bir gelişim göstermişlerdir. ATM'ler sayesinde başta para çekmek olmak üzere, birçok bankacılık işlemi gerçekleştirilebilmektedir. POS terminaliyle ise alışveriş yapan müşterinin hesabından, alışveriş yapılan işletmenin hesabına banka tarafından otomatik olarak para transferi gerçekleştirilmektedir. Kaydi para ile ödeme sistemi, elektronik bankacılığın altyapısını oluşturmaktadır. Elektronik fon transfer sistemlerinin ( EFT ) kullanımına143 başlanmasıyla bankacılık işlemleri büyük bir hız kazanmıştır. EFT, geleneksel bankacılıkta olduğu gibi fonların bir yerden başka bir yere banknot, çek, ödeme emri gibi şekillerde fiziki olarak değil, modern haberleşme teknikleri ve bilgisayarların kullanılmasıyla çok kısa bir sürede ve kaydi olarak, elektronik yöntemlerle, transfer edilmesidir. TCMB öncülüğünde kullanıma açılan EFT sistemi de, bankaların birbirleri ve TCMB ile on-line veri iletişimi ve TL akışının düzenlendiği bir ulusal ödeme ağıdır. Öteden beri, bankaların çoğunlukla ticari müşterilerine sundukları bir hizmet de, ev-ofis bankacılığıdır. Müşteriler kapalı ağlar üzerinden banka ile temasa geçip; hesapları üzerinde işlem olanağına kavuşmaktadırlar. Elektronik bankacılık alanında, son zamanlarda en fazla ses getiren ürün“internet bankacılığı”olmuştur. Banka müşterisi, evinde oturarak, para çekme dışındaki bütün bankacılık işlemlerini yapabilmektedir. Son zamanlarda mobil bankacılık, kiosk bankacılığı, televizyon bankacılığı gibi ürünler de telafuz edilse de müşterilere benzer kolaylıklar sağlayan internet bankacılığı kadar yaygın değildirler. Elektronik gelişim doğrultusunda oluşturulan alternatif dağıtım kanalları ile bankalar daha fazla müşteriye daha az maliyetle ulaşmaktadır. Maliyetlere olan etki, kısa vadede şube ve personel sayısı üzerinde kendini hissettirmektedir. Ancak maliyet hesaplamalarında, teknolojiye dayalı ürünlerin, başlangıç yatırımı maliyetlerinin yüksekliği göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
144 ABSTRACT Globalisation, the development of information technologies and the telecominication's getting more and more widespread are very important developments which affects our lives deeply. How these changes are applied is very effective on the economies of the countries and the social life. The computer technology becomes a very important factor, while the sector of banking changes continously. The banking products change related with the technology. The banks use some of the products for themselves; while some of them are prepared for the individuals and the firms. The products used in this sector determines the development degree of the sector. The reasons of the speed of the development in banking products are the speed of the technology, their leading to the decraese of the costs, the preasure of the nation's demand, the inevitable competition and the time and place differences betwen countries. Credit cards are the payment systems which are often used. They provide their owners do shopping from the member shops, and cash. Automated Teller Machines (ATM) and the Point of Sale (POS) systems develops through the process the same as the credit cards. ATMs provide cash and also lots of banking transactions. The POS system makes the money transfer possible from the customer's account to the seller's account automatically. Electronic Fund Transfer (EFT) systems are basic for electronic banking transactions. The banking transactions got speed by EFT systems. EFT is the transfer of funds by electronic methods, instead of the traditional ways as cash, cheque or payment order.145 The Electronic Fund Transfer system founded by TCMB is a national payment system which puts in order the on-line data interchange and TL flow between Turkish Banks. Till the earlier times, another service, banks offer especially to the commercial customers, is home&office banking. The customers get contact with their banks through a covered network system and do many transactions by using their accounts. Nowadays the most popular electronic banking product is internet banking. A customer can do any transaction while he/she is at home. The products of banking as on television, kiosk or by mobile telephones are also the new ones but they aren't as much popular as on the internet. Banks reach customers by the alternative distribution channels, through the electronic development more cheaply. The affect of these channels on costs firstly seem on the branch and the employee number. While estimating the affect of electronic investments on costs; high beginning investments should be paid attetion to. ^£ *^