İşçi sendikacılığında değişen koşullar ve yeni örgütlenme stratejileri
Changing conditions in labour unions: New organisational strategies
  1. Tez No: 140328
  2. Yazar: ASLAN TOLGA ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
oz Bu çalışma, tüm dünyada sendikal hareketin son yıllardaki güç ve üye yoğunluğu açısından içinde bulunduğu krize yol açan politik ve sosyo-ekonomik etkenlerin belirlenmesi ve bunun yam sıra sendikaların kendi iç mekanizmalarından kaynaklanan sorunların incelenmesi amacım taşımaktadır. Sendikaların; üye yoğunluğunu hareket noktası olarak belirleyip, farklılaşan işçi gruplarının değişen istek ve beklentilerini karşılaması, diğer bir ifadeyle yeni üye kazanımına yol açacak ve eldeki üyeyi de muhafaza edecek stratejilerin belirlenmesine yönelik girişimleri, ulusal ve küresel düzeyde irdelenmeye çalışılmaktadır. Dünyadaki gelişmelerin ışığında, Türkiye'deki sendikacılığın genel karakteri yansıtılmakta ve bununla birlikte üç sendika üzerinde yapılan çalışmayla Türkiye'de halihazırdaki yeni eğitim ve örgütlenme stratejilerine yönelik bir fikir edinilmek istenmektedir. ABSTRACT In this study; It is aimed at defining political and socio-economic factors leading union movement in all around world to the crisis in terms of recent power and member density and besides examining the problems born by the inner mechanismes of the trade unions. It is tried to scrutinize the attempts aiming at defining the strategies taking the member density as the commencement point, satisfying the differing needs and expectations of differing labor groups in otherwords acquiring new membership and keeping the existing membership. General characteristics of Turkish Unionism is reflected in the lights of global developments. Moreover, it is aimed at having an idea about the existing new education and organisation strategies in Turkey via the study on three trade unions. m
Özet (Çeviri)