Dünyada sosyal güvenlik reformları ışığında Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi, riskler ve öneriler
Turkish private pension system in the frame of the social security reforms in the world; risks and recommendations
- Tez No: 140344
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
oz Emeklilik, insanların hayatlarında hiç şüphesiz çok önemli bir yer tutmaktadır. Güvenli bir emeklilik, çalışma hayatı boyunca düzenli olarak gelecek için tasarrufta bulunmayı gerektirmektedir. Genel anlamda kişilere bu hizmetin verildiği kamu sosyal güvenlik sistemleri, çeşitli nedenlerle bir süredir bu hizmeti sunmakta yetersiz kalmaya başlamış ve tüm dünyada belirli bir dönüşümün eşiğine gelmiştir. Geleneksel dağıtım metoduna dayalı kamu eliyle yürütülen sistemlerden, özel sektör eliyle yürütülen birikim esaslı bireysel emeklilik sistemlerine geçiş ise son yıllarda büyüyen bir hızla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; dünyada sosyal güvenlik olgusunun gelişimi ile ülkemizdeki sosyal güvenlik sistenıinin reform sürecini incelemek ve dünyada reform sonucu ortaya çıkan özel emeklilik sistemleri ile Türkiye'deki özel emeklilik sistemini, halihazırdaki yasal çerçeve doğrultusunda karşılaştırmaktır. Çalışmada, emeklilik olgusunun, dünyada sosyal güvenlikle özel emeklilik arasında nasıl dengelendiği betimleme metoduyla incelenmiş, karşılaştrma yöntemiyle ülkemizde bu geçişin nasıl olduğu değerlendirilmiştir. Bazı ülkelerdeki özel emeklilik tecrübeleriyle Türkiye örneği karşılaştrnlmıştrr. Bu incelemelerle elde edilen bilgiler; kamu emeklilik sistemlerinin özel emeklilik sistemleri kadar profesyonelce yönetildiği, özel emeklilik sistemlerinin de kamu emeklilik sistemleri kadar güvenilir olması halinde bireylere sosyal güvence sağlayabileceğini göstermiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Retirement, without any hesitation, is an important part of the life of people. A safe retirement requires regular savings during working period for the future. Public social security systems, which delivers pension service to people in general, has failed to provide this security for some reasons for the last decades and come to threshold of a revolution in all over the world. Reform into contribution based private pension systems from the traditional public social security pension syste.ns is preferred widely as a growing trend during the past years. This study aims to examine the development of social security in the work and the process of reform in the social security system of our country and to compare the private pension system of Turkey through its current legal framework with private pension systems the world that has arisen as a result of social security reforms. With a descriptive method, it is examined to see how retirement is balanced between social security pensions and private pension systems. Also the transition in our country is compared with those of the other countries. Again, by comparative method, the mocu.. vish private pension systems is evaluated basing the other country exercies. This study shows that individuals are sou. -cured only when public social security systems are managed professionally like privau. "^ms and private pension systems to be as much reliable as possible like public social security systems. m