Bölgesel kalkınmada yenilikçiliğin rolü ve göller bölgesi üzerine bir uygulama
The Role of innovation in regional development and a survey investigation on the lakes region
  1. Tez No: 140343
  2. Yazar: BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
oz Mal, Bilgi ve sermaye hareketliliğinin dünya genelinde arttığı günümüzde, rekabet edebilmenin temel koşullarından biri yeni ürünler geliştirme veya verimliliği artıran yeni yöntemler geliştirmeye bağlıdır. Ülkelerin veya bölgelerin rekabetçi üretim yapısına kavuşabilmeleri için kendi yenilik sistemlerini oluşturmaları veya işlerlik kazandırmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, yenilikçiliğin teorik temelleri, modern bakış açıları, unsurları, ölçülmesi, cumhuriyet döneminde yeniliklere destek veren politikalar, gelişmiş bazı dünya ekonomilerinde uygulanan toplumlarında yenilik politikaları hakkında bilgiler sunulmuştur. Son olarak göller bölgesi tanıtılmış ve göller bölgesinin yenilikçilik yapısının düzeyinin belirlenmesi amacıyla bölgede faaliyet gösteren imalat sanayi işletmelerinde anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonuçlan, bölgenin yenilikçiliğinin daha çok hammaddeye dayalı sanayileşme ve bölge dışından teknoloji transferi niteliği şeklinde olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
A fundamental condition of achieving competitiveness in a world where free flows of goods, information and capital across countries made possible is innovating new products and production processes that increase productivity. To stay competitive, nations and regions should build their competency on a properly functioning innovation system. In this thesis, theoretical foundations, modern approaches, determinants and measurement of innovation, brief historical review of Turkish government's innovation and technology policies and some developed nations' policies towards innovation have been examined. Finally, after introduction of the lakes region, innovation survey has been performed with the region's manufacturing industry. Survey results showed that the region's innovative capacity and manufacturing activity is confined with and built on the raw materials advantages of the region. In the region's industry, while, scientific R&D activities are very limited, technology transfer to the region becomes the only main activity of innovation. ui