Çevre politikalarını doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına etkileri
The Impact of environmental policy on foreign direct investments
- Tez No: 140345
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
oz Sermaye akımlarının artan globalleşmesi bağlanımda, çevre politikalarının doğrudan yabancı sermaye (D YY) yatırımlarına etkisi başlıca tartışma konularından birisidir. Bu çalışma, bu iddiaları araştırır ve DYY yatırımları ve çevre arasındaki bağlantılar için bir çerçeve geliştirir. Çevresel düzenlemelerin sanayiinin yerleşim yerini etkileyip etkilemediğine odaklanmıştır. Altı ülkeye ait veriler kullanılarak (Danimarka, Almanya, Çin, Hindistan, Polonya ve Türkiye) yabancı yatırımların gelişim kalıbı analiz edilmiştir. Yabancı yatırımların kirlilik limanlarında yoğunlaştıklarına ilişkin çok az kanıt bulunabilmiştir. ABSTRACT In the context of increasing globalisation of capital flows, the impact of environmental policies on foreign direct investment is a topic of debate. This study examines this claim and develops an framework to map potential linkages between FDI and the environment, This study focus on whether environmental regulation influences industry location. It using data from six countries (Danmark, Germany, China, Pollan, India and Turkey) examine the pattern of Foreign Investment. There is little evidence that foreign investors are concentrated in pollution havens. m
Özet (Çeviri)