Stratejik ittifaklar ve bir örnek olay
Strategic alliances and a case study
  1. Tez No: 140363
  2. Yazar: ERCAN ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Stratejik İttifaklar konusu, özellikle 1990'lı yılların başında yönetim literatüründe ön plana çıkmış ve kabul görmeye başlamıştır. Bu tezde öncelikle stratejik ittifak konusunun kavramsal boyutu incelenmiş ve diğer işletmelerarası ilişkilerden farkı vurgulanmıştır. Tezin ilerleyen bölümlerinde stratejik ittifak konusu diğer işletmelerarası ilişkilere göre farklılığından dolayı daha ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ittifakların kurulma nedenleri, çeşitleri, amaçları, sürecinin oluşturulması ve yönetilmesi konulan açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin uygulama bölümünde, stratejik ittifak tanımlamamıza uygun, beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren yerli bir işletmenin yabancı iki ortakla Ar- Ge bazında yaptığı ve ortak geliştirecekleri bir buzdolabı(soğutucu) üretimine ilişkin yaptığı ittifak incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, yapılan ittifakın tezin içeriğine bağlı ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of strategic alliances has started gaining importance and acceptance in management literature by the early 1990's. Within this doctoral thesis, the conceptual dimension of strategic alliances is primarily being examined, noting its differences among other inter-organizational relationships. Those differences will lead us to further examine and explore reasons of existence, types, purposes of these strategic alliances, as well as initiation and management of their processes. Carrying out the thesis, a strategic alliance held between a native producer of consumer electronics and two non-native companies is investigated.which is based on R&D efforts to initiate the production of a new refrigerator. The conclusion of this study evaluates this actual formation within the conceptual facts of strategic alliances in general. m