Antonin Dvorak'ın piyanolu oda müziği eserlerinin incelenmesi
The Analysis of Antonin Dvorak's chamber music works with piano
- Tez No: 140362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAL DEVRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Oda Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
oz Bu çalışmada Romantik Dönem bestecilerinden Antonin Dvorak'ın piyanolu oda müziği eserleri ele alınmıştır. Bestecinin hayatı ve müzikal kimliği anlatılmış, yaşadığı Romantik Dönem'in genel hatları çizilmiş ve Romantik Dönem'de oda müziğindekı oluşumlar aktarılmıştır. Antonin Dvorak'ın müziğin bu dalındaki genel tarzı incelendikten ve bestecinin yine bu daldaki eserlerinin dökümü yapıldıktan sonra tezin ana konusu olan Antonin Dvorak'ın piyanolu oda müziği eserleri yapısal olarak ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur. Bu bölümde bestecinin piyanoya en çok ağırlık verdiği oda müziği eserleri, piyanolu üçlüler, piyanolu dörtlüler ve piyanolu beşliler başlıkları altında analiz edilmiştir. Müzik literatürüne kimi zaman“keman ve piyano için sonatin”olarak da geçmiş olan op.100 Sol Majör keman sonatininin incelenmesi, bu eserde piyanonun ağırlığının da hissedilmesi nedeniyle bu tez çalışmasına eklenmiştir. ABSTRACT In this study the chamber music works with piano of the Romantic Period composer Antonin Dvorak are discussed. The life and the musical identity of the composer are explained, the general characteristics of the Romantic Period are told and the new formations in the field of chamber music in the Romantic Period are studied. Following the examination of Antonin Dvorak's style and the listing of his works in this area of music, the composer's chamber music works with piano, which is the main theme of the thesis, are analyzed in detail. In this section the works in which Dvorak has given an important role to the piano are examined under the headings of piano trios, piano quartets and piano quintets. Dvorak's op.100 violin sonatine in G, which is sometimes mentioned as“sonatine for violin and piano”in the music literature, is also analysed at the end of the thesis since the piano has almost an equal role as the violin. in
Özet (Çeviri)