Subaylarda kariyer tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi
Officers career satisfaction and organizational commitment relationship
  1. Tez No: 140364
  2. Yazar: MURAT EMRAH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET SUBAYLARDA KARİYER TATMİNİ VE ÖRGÜTSEL BAĞLILIK İLİŞKİSİ Yüksek Lisans Tezi: İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ömer Zeki Sadullah Haziran 2003, 249 Sayfa, 151 Kaynak Bu yüksek lisans tezi subayların kariyer sürecinden tatmini ve buna etki eden faktörler ile örgütsel bağlılık arasındaki muhtemel ilişkiyi incelemektedir. Kariyer tatmini; subaylar açısından tek bir örgütte geçirilen kariyer sürecine ilişkin bir tutum olarak ele alınmaktadır. Kariyer tatmini çalışma yaşamından kaynaklanan tatmin ve çalışma-aile yaşamı ilişkisinden kaynaklanan tatmin boyutlarından etkilenmesi çerçevesinde incelenmektedir. Bireylerin çalışma yaşamları, kariyer sürecinin esasını oluşturan yaşam alanlarıdır. Fakat bu çalışma yaşamını maddi ve manevi yönleriyle ailesiyle paylaşan birey açısından kariyer sürecinden tatmin, sadece çalışma yaşamındaki tecrübeleri yoluyla açıklanabilecek bir değişken olmaktan çıkmaktadır. Bireylerin çalışma yaşantısından ve kariyer sürecinden beklentileri farklı düzeylerde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bazı bireyler kariyer sürecinden tatmin duyarken bazıları tatminsizlik çekebilmektedir. Örgüt açısından ise, bireyin bu tatminsizliği; olumsuz tutumların olumsuz davranışları doğuracağı savından hareketle, olumsuz bir gelişme olabilecektir. Kariyeri sürecinden ve bunu etkileyen temel yaşam alanlarından tatminsizlik duyan birey, örgüte karşı olumsuz tutumlar geliştirebilecektir. Bu bağlamda örgütsel bağlılık da, bireyde var olması yoluyla örgütler açısından olumlu çıktıları getirmesi nedeniyle literatürde önem kazanan bir tutum olarak karşımıza çıkmaktadır. Birey; kariyeri sürecinden ve buna etki eden ana faktörlerden yana tatmin sağlayan bir örgüte, karşılıklılık ve sosyal mübadele bakış açısı çerçevesinde bağlanabilecek ve rol üstü davranışları, amaç ve hedefleri benimseme ve benzeri pek çok örgütsel amaca gönüllü olarak hizmet edebilecektir. Tezin ana hedefi kariyer tatmini ve etkilendiği faktörler ile örgütsel bağlılık arasında muhtemel ilişkilerin varlığını araştırmak ve subaylar açısından problemli görülen boyutların tespiti ve müdahale stratejilerinin öncelikle hangi boyutlara yönelmesi gerektiğinin uygun olabileceğini bulmak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OFFICER'S CAREER SATİSFACTİON AND ORGANİZATİONAL COMMITMENT RELATIONSHIP Master D.: Human Resources Management Adviser: Doç. Dr. Ömer Zeki Sadullah June 2003, 249 Pages, 151 References This master thesis examines the possible reciprocal relationship between army officer's career satisfaction; factors affecting career satisfaction and the organizational commitment. Career satisfaction is pointed out as an attitude concerning career process in a single organization. Career satisfaction is analyzed in a framework of being influenced by two different dimensions such as satisfaction from work-life and satisfaction from relationship of work-family life. Individuals' work lives have been assumed to be the main part of their career process. However, for individuals who share the physical and psycological aspects of work life with their families, the career satisfaction is no more a variable which is solely explained through their work-related experience. In this respect, individuals' expectations from work-life and career process do vary. Therefore some individuals get satisfaction; others lack. From an organizational perspective, their dissatisfaction may have adverse effects when we think of the hypothesis that negative attitudes lead to negative behaviors. Individuals who are dissatisfied with their career process and main life circles (such as work life or work-family life interaction) which affect the career process may develop some negative attitudes against the organization. In this respect, organizational commitment gains importance in the literature since it has affirmative outcomes for organizations. Individuals shall commit to an organization which provides satisfaction concerning the career process and its affecting components, from a reciprocity and social exchange point of view; and serve organizational purposes such as adopting extra-role behaviors, goals and targets volunteerly. The main intention of the thesis is to search the existence of the possible relationship between career satisfaction and its affecting factors and organizational commitment, and also to find out which dimensions primarily need to be targeted through interference strategies for army officers perspective.