Sanal organizasyonlar ve sanal yapılanmanın çalışanlara etkileri: Bir araştırma
Virtual organizational and its impacts on employees: A research study
- Tez No: 140369
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim, Organizasyon ve İşletme Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Tez sanallık ve sanal organizasyon kavramını irdeleyen tanımlayıcı bir çalışmadır. Günümüzde nihai ürün ve hizmetlerin giderek değer zinciri yerine değer ağlarında oluşturulmaya başlanmasıyla, işletmelerin çalışma pratiklerinin, yapılarının ve yönetim proseslerinin evrimleştirilmesi gereğini vurgulayan tezin ilk bölümünde sanal organizasyonların oluşum nedenlerini içeren ortam koşullan, sanal yapılanma sürecini hızlandıran ve yavaşlatan faktörlerle birlikte ele alınmış, sanallık ve sanal organizasyonlarla ilintili temel kavramların tanımları verilerek, sanal yapılanmanın üstün tarafları ve süreçte karşılaşılan zorluklar incelenmiştir. Ardından bu yeni örgüt modelinin en önemli özellikleri açıklanarak, bu özelliklerin çalışanlar üzerindeki etkilerine değinilmiş, gelecekteki istihdam koşulları ve iş yerlerinin nitelikleriyle birlikte iş ve yaşam kalitesindeki değişiklikler üzerinde durulmuştur. Tezin son bölümünde sanal yapılanma özelliklerinden seçilen parametrelerin biri Türk, diğeri yabancı sermayeli iki firmada sanal projelerde görev alan çalışanların performansı üzerine etkilerine ait görüşlerin karşılaştırıldığı bir araştırma yer almaktadır. ABSTRACT This thesis is a study aiming at articulation of virtuality and virtual organization. It emphises that today's companies and managers have to evaluate their working practice, structures and management proceses, because the fact that the ultimate products and sevices gradually are pre-eminently provided in the value webs rather than in the value chains. Firstly, the situational conditions that involve the reasons of virtual organizastions occured have been given with the factors that accelerate and go slow the process of virtuality. Giving the definitions of the fundamental concepts of virtual structures and their advantages and the drawbacks encountered in the implementation of the process have been studied in details. Focusing on the utmost characteristics of this new organisational model, the effects of these characteristics on the employees in the virtual structures are also pointed out. Additionally, future employment conditions with the qualifications of the working places, and the changes on the quality of work and life have been looked through. In the descriptive research, a comparison to the opinions about the effects of the parameters chosen from vital virtual organization characteristics on the performance of employees working in the virtual projects of both Turkish company and foreign company are made.
Özet (Çeviri)