Global etik ve global işletmelerde uygulanan etik yaklaşımlar üzerine bir araştırma
A research based on global ethics and criteria for ethical decision making
  1. Tez No: 140368
  2. Yazar: ARZU ÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz“Global etik ve global işletmelerde uygulanan etik yaklaşımlar üzerine bir araştırma”konulu tezde ülkemizde faaliyet gösteren global işletmelerin karar vermede daha çok hangi etik yaklaşımları kullandıkları incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde ahlâk, etik, sosyal sorumluluk kavramları ile birlikte etik karar verme yaklaşımlarına değinilmiştir. İkinci bölümde işletmelerin uluslararası iş yapmadan global işletme haline geçiş aşamaları, global etiği etkileyen çevre faktörleri ve global etik konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise dünyada şirket imajı yüksek olan işletmeler arasından ülkemizde faaliyet gösteren ilaç firmalarının etik konularına verdiği önem ve daha çok hangi yaklaşımı uyguladıkları incelenmiştir. ABSTRACT Companies that are operating globally have criteria for ethical decision making which are mentioned in the thesis“A research based on global ethics and criteria for ethical decision making”. In the first chapter, morality, ethics and social responsibility and the related concepts including criteria for ethical decision making were discussed. In the second chapter, globalization and global ethic issues were explained. The last chapter includes the research part of the thesis, which is conducted to globally most admired pharmaceutical companies that are operating in Turkey. in
Özet (Çeviri)