Yükseköğretimde kalite yönetimi, akreditasyon bir vakıf üniversitesinde kalite kontrol aracı olarak öğrenci geribildiriminden yararlanmaya yönelik bir araştırma
Quality management, accreditation in higher education and a research on getting student feedback as a tool for quality control in a foundation university
- Tez No: 140370
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
1950'lerden itibaren bütün dünyada büyük gelişme gösteren kalite sistem ve çabaları yükseköğretim kurumlarında da uygulama alanı bulmaktadır. Yükseköğretim kalite sistemlerinin önemli unsurlarından biri, öğrenci beklenti ve tatminini ölçmek için oluşturulan öğrenciden geribildirim alma sürecidir. Bu çalışmada kalite sistemleri ve yükseköğretimde kalite konusu teorik olarak araştırılmış, daha sonra öğrenciden geribildirim alma sürecine temel oluşturmak amacıyla bir beklenti tespit anketi geliştirilerek uygulanmıştır. Beklentilerle ilgili değişkenler arasındaki ilişkiler ve önem dereceleri incelenerek, çeşitli istatistiksel analizler yardımıyla geniş bir beklenti anketinde yer alan değişkenlerin belli faktörler altında toplandığı gözlenmiştir. Bu yolla daha az ifadenin yer aldığı bir tatmin ölçüm aracı geliştirilmiştir. Sonuçta, bir yükseköğretim kurumunda öğrenci beklentilerine dayalı bir tatmin ölçüm aracı geliştirme modeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Quality system and efforts, which have improved worldwide from the 1950s, can be applied in the organizations of higher education as well. One of the most significant elements of higher education quality systems is concerned with the feedback process formed to measure the levels of student expectation and satisfaction. This study has researched the theorey of quality systems and quality in higher education. Subsequently, a student expectation survey has been conducted to form a base to the feedback process. Studying on relations among the expectations variables and degree of importance of each variable, it has been observed, with the help of some statistical analysis, that the statements in a large survey are deployed under some definite factors. In this way a satisfaction measurement tool with less statements has been developed. As a result, a model to develop a satisfaction measurement tool based on student expectation in a higher education institution is proposed.