İletişim becerileri eğitim programının okul öncesi dönem çocuklarının iletişim beceri düzeylerine etkisi
The effect of the 'communication skills education program' on the quality of communication skills on prescholl children
- Tez No: 140372
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YAVUZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
öz Araştırmada, duygulan tanıma, göz kontağı kurma, dinleme ve duygulan ifade etme olmak üzere dört iletişim beceri alanını içeren eğitim programının geliştirilmesi ve her bir iletişim alanı ile ilgili verilen eğitimin okul öncesi dönem çocuklan üzerinde etkili olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca zeka, yaş, cinsiyet değişkenlerinin çocuklara verilen eğitimin düzeyini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırmada“Duygulan Tanıma Testi”,“Göz Kontağı Kurma Testi”.“Dinleme Testi”,“Duygulan ifade Etme Testi”,“Andre Rey Resim Çizme Testi”ve“Stanford Binet Zeka Testi”çocuklara,“Ankara Gelişim Tarama Envanteri”ise çocukların gelişim düzeylerini belirlemek üzere çocuklann ailelerine uygulanmıştır. Araştırma yaşlan 5yaş;6ay-6yaş;5 ay arasında değişen 32 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Bu çocuklann 16'sı deney, 16'sı ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubunda yer alan 16 çocuğa, 22 oturumdan oluşan“İletişim Becerileri Eğitim Programı”uygulanmıştır. Kontrol gnıbundaki çocuklara ise herhangi bir eğitim verilmemiştir. Verilerin analizinde, ilişkili Grup t Testi, İlişkisiz Grup t Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Sonuçlar SPSS Sosyal Bilimler istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlanna göre“İletişim Becerileri Eğitim Programı”uygulanan deney grubunun iletişim beceri düzeyleri, iletişim becerisi eğitimi verilmeyen kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca zeka, yaş ve cinsiyet değişkenleri ile iletişim beceri düzeyini ölçen testlerin son test puanları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research an educational program on four communication skills - understanding emotions, establishing eye contact, listening and expressing emotions - was developed and then it was investigated whether the administration of this program aimed to train subjects on each of the communication skills was effective on preschool children. Besides these, it was also investigated whether each of the variable like IQ, age and gender had a significant effect on the quality of training benefitted from. Several tests like“Test on Differentiating Emotions”, 'Test on Establishing Eye Contact“, ”Listening Test“, ”Expressing Emotions Test“, ”Andre Rey Drawing Test“, and ”Standford Binet intelligence Test“ were administered to the subjects. In order to identify the developmental levels of subjects, ”Ankara Developmental Scanning Inventory“ was administered to the parents of the subjects. The subjects of this research are 32 children whose ages range between 5 years and 6 months to 6 years and 5 months. The 1 6 of these children make up the experimental group, whereas the other 16 children make up the control group. ”Communication Skills Education Program“ was administered to the experimental group in 22 sessions. In the analyses of the data, Paired Samples T-Test, Independent Samples T-Tesl, Pearson Correlation Coefficient and Wilcoxon Test were used. The results have been evaluated by the Social Sciences Statistical Program (SPSS). According to the results of the research, the communication skill levels of the experiment group to whom the ”Communication Skills Education Program" was administered, are significantly higher than those of the control group. Moreover, significant positive correlations were found between the post test scores of the tests that were used to measure communication skill levels and the variables like intelligence and age. iv