İçeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyonlar
Insider trading and manipulations
- Tez No: 140378
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
oz Menkul kıymetler piyasalarının gelişiminde kurumsal ve bireysel yatırımcılarının katılımının önemi yıllar boyunca ifade edilmiştir. Bu yatırımcıların menkul kıymetler piyasalanndan uzak durmalannın en önemli nedeni olarak içeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyonlar gösterilmektedir. Hisse senedi halka açık olan firmanın çalışanlannın şirket hakkında aldıkları bilgiler doğrultusunda hisse senedi alım-satımı yapmalarının.ve suni fiyat oluşturarak kazanç elde eden manipülatörlerin, yatınmcıları ne şekilde zarara uğrattıklarının incelenmesi gerekmektedir. İçeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyonlann ne şekilde yapıldığı, piyasalara etkileri ve önlenmesine yönelik yasal düzenlemeler bu çalışmada irdelenerek, İMKB'de ki bu tür ticaretlerin varlığı model kullanılmak suretiyle tespit edilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT The importance of corporate and individual investors participation in the development of securities exchange market has been expressed for years. Insider trading and manipulations are indicated as the most important reason of why that investors keep away from securities exchange market. It should be investigated, how the investors are inflected by the trades on shares by the officers working in a publicly opened firm according to the information's hold from inside the firm and the manipulators getting profit while making up artificial prices. How the insider trading and manipulations operate, the effect of that trades to the market and legal arrangements to avoid that trades have been examined in that study and the existence of such trades u. Istanbul Stock Exchange have been tried to determine by the way of using a econometric model.
Özet (Çeviri)