Eski Yunan'dan modern döneme doğa görüşleri ve çevre sorunlarının kaynağı
Antic greek than from modern times nature philosophies and origen environmental problems
  1. Tez No: 140383
  2. Yazar: İSA ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
öz Felsefenin model kavramlarından biri olan“doğa”, kendine ait yaşamı, düzeni, bağımsız işleyişi, özsel yapısı, esnekliği içinde kendi istek ve ahengine göre gelişen, ilerleyen, değişen, dönüşen doğal döngüye sahip bir gerçeklik alanıdır. Doğa, insanların uygarlıkların ve kültürlerin kendisine yakıştırdığı niteliklerden/yüklediği anlamlardan; kendini işaret eden, bir biçimde tanımlayan, belirleyen kelimelerden bağımsızdır. Doğa, insan bilincinin derinlik niteliğine göre, tanınıp, bilinip anlaşılabilecek ve kendi doğal süreçlerine uygun diyalog kurulabilecek gizemli, yasak, ahenkli bir bütündür. Doğarım öz gerçekliğine uygun anlam yüklendiğinde insan ve onun ürettiği teknikle doğa arasında bir uyumsuzluk, çatışma baş göstermez. Cardı bir öz-yaprya sahip olan doğanın öz anlamı, çeşitli kültür ve uygarlıklarda kelimelerin hazır/verili kalıplarında algılanarak, kesinleştirilir, sabitlenir, dondurulur ve indirgenir. Doğaya“üst/yapay bir anlam”yüklenir. Doğayla bu üst/yapay anlam çerçevesinde bilişsel, ahlaki ve teknik bir diyalog kurulur. Doğa praksiste bilinir, ahlaki özden arındırılır ve teknolojiyle dönüştürülerek doğal çevre aleyhine“yapay çevre”genişletilir. Nihayet, insan ile doğa arasındaki uyum bozulur, çatışma başlar ve çevre sorunu ortaya çıkar. Çevre sorunun kaynağında bir biçimde işleyen; varlık, insan, doğa ve tekniğe anlam yükleyen bakış, görüş, anlayış ve düşünce tarzı vardır. Günümüz çevre sorunları, Batı kültür ve uygarlığının, doğayla“yapay ardamhlık'' çerçevesinde kurduğu uyumsuz/çatışmacı diyalog ve özellikle modern dünya görüşünün tanrı, doğa, insan, din, ahlak, teknik, bilgi ve bilim anlayışının sonucu ortaya çıkmıştır. Çevre sorunları günümüz insanlığının en acıt konusudur. Doğarım gerçekliğine uygun olarak geliştirilecek yeni bir ”doğa bilinci" çerçevesinde, doğayla kurulacak uyumlu diyalog bu sorunu çözecektir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Nature”, one of the model concepts of philosophy, is a field of reality which has its own natural cycle; developing, improving, changing and transforming according to its own will and harmony in its own life, order, independent process, essential structure, and elasticity. Nature is independent of the qualities and meanings which humans civilizations and cultures ascribe to themselves; of the words that signify, identify, and determine themselves in some way or the other. Nature is a mysterious, lawful, harmonious whole that can be known and understood according to the quality of depth of human consciousness, and a dialogue with it can be achieved in accordance with its own processes. When an appropriate meaning is ascribed to the essential reality of nature, no disharmony and conflict will arise between the nature and the man, and the technics he develops. The essential meaning of nature, which possesses a dynamic essential structure, is perceived in the words' present/given patterns in certain cultures and civilizations, then this meaning is determined, fixed, freezed and reduced. Nature is ascribed a higher/artificial meaning. A cognitive, moral and technical dialogue is carried out with nature within the framework of this higher/artificial meaning. Nature is known in praxis, purified of its moral essence and“the artificial environment”versus natural environment is expanded by a transformation through technology. Finally, the harmony between man and nature is corrupted; conflict begins and the problem of environment arises. What is at the root of the problem of environment is the way of look, view, understanding and thought that acts in a certain way; that ascribes meaning to being, human being, nature and technics. The environmental problems of today have emerged due to the disharmonious/conflicting dialogue that the Western culture and civilization maintains with nature within the frame of“artificial meaning”, and especially due to the modern world view of god, nature, human being, religion, morality, technics, knowledge and science. Environmental problems are the most urgent issue of today's mankind. An harmonious dialogue with nature encompassing a new“conscioussness of nature”developed in accordance with the its reality would solve this problem. iv