F. Nietzsche'nin modernizm eleştirisi
F. Nietzseh's crit ugue for modernism
- Tez No: 140384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
öz insan ve modemizm ilişkisi nedir? Modernizm Nietzsche'ye göre insanın bir başarısı değil, geleneksel değerlerin devamı, dolayısıyla insanın küçültülmesinin sürdürülmesidir. İnsanlığın ilerlemesi söz konusu değildir. Nietzcshe'ye göre insanlık modernizmle artan bir biçimde küçülür ve bu yüzden de insanlığın kurtuluşu onun bir son olarak değerlenmesinde yatar. ABSTRACT What is the relationship between man and modernity? According to Nietzsche, modernity is not an achievement of men, it is a continuation of traditional values, hence it is a continuity of man's degradation. Improvement of humanity is out of question. For Nietsehe, humanity degrades as modernity improves and therefore the salvation of humanity lies in the evaluation o man az on end.
Özet (Çeviri)