Genetik algoritmalarda optimizasyon ve bir uygulama
Optimization with genetic algorithms and the application
  1. Tez No: 140408
  2. Yazar: BAHATTİN VOLKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
oz Teknolojik alanda süregelen hızlı gelişmeler, bilim adamlarını değişik sistemleri araştırmaya yöneltmiştir. Bu sistemlerden birisi olan genetik algoritma yöntemi, Yöneylem Araştırması yaklaşımlarında kullanılabilir. Özellikle çözümü zor olan ve optimal sonuçların alınmasında genetik algoritmalar yönteminden yararlanılabilmektedir. Tez kapsamında, genetik algoritmaların parametreleri, genetik algoritma yönteminin kullanıldığı değişik alanlardaki problemler ve bunların çözüm yöntemleri; optimizasyonun geniş manasıyla ne olduğunun açıklanması ve bazı optimizasyon problemleri geniş olarak ele alınmıştır. Bunlara ek olarak, genetik algoritma yönteminin optimizasyon problemlerindeki rolü, akış tipi çizelgelemede genetik algoritma yönteminin kullanımı ve bu konudaki uygulamalara yer verilmiştir. Ve en son bölümde, Excel Solver yöntemi ile çözülen bir optimizasyon probleminin, üretilen bilgisayar programındaki genetik algoritma fonksiyonlarıyla çözülmesi yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Genetik Algoritma, Optimizasyon, Excel Solver, Çizelgeleme 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Scientists are tended to search different systems by developing quickly in technological area. Genetic algorithm method, which is one of these systems, can be used in Numerical Analysis. Genetic algorithm method is especially used in solving hard problems and to get the optimal results. In the thesis, there are parameters of genetic algorithms, different kind of problems and solving with genetic algorithm, meaning of optimization explanations and some optimization problems. There is a role of genetic algorithm in the optimization problems, hi addition to these, there is some problem of scheduling jobs, which are solving with genetic algorithm methods and some applications about this subject. And finally, as an application, solving an optimization problem that is solved with Excel Solver method, by producing a genetic algorithm functions. Key Words : Genetic Algorithms, Optimization, Excel Solver, Flow-Shop IV