Halka ilk arzlarda döngüler ve İMKB üzerine bir çalışma
An Empirical study on IPO cycles in İstanbul stock exchange
  1. Tez No: 140407
  2. Yazar: VEDAT SARIKOVANLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Öz Çalışma, Türkiye'de halka arz olunan şirketlerin; halka arzlarındaki zamanlama, fiyat, ilk getiri ve hacimlerinde önceden tahmin edilebilir bir döngü içinde olup olmadıkları incelenmiş ve döngüselliğin altında yatan temel ekonomik faktörlerin irdelenmesi hedeflenmiştir. Tez beş bölümden oluşmuştur. İlk bölümde, halka arz ve halka açılma başlığı altında şirketlerin neden halka açıldıkları, nasıl açıldıkları ve sürecin Türkiye'de ve dünyada nasıl işlediği örnekler verilerek açıklanmıştır. Literatür taramasıyla geçen ikinci bölümden sonra, diğer bölümlerde sırasıyla, çalışmanın hipotezleri, analiz ve değerlendirme kısımları yer almaktadır. Veriler, İMKB ve TCMB veri setlerinden tedarik edilerek 1990-2000 yılları arasında halka açılan şirketlerin istatiksel analizleri (T-testi, Bağımsızlık testleri, otokorelasyon, regresyon, çarpraz ve Pearson korelasyon katsayıları ve Augmented Dickey-Fuller testleri), SPSS ve Eviews paket programlan ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, bu dönemler boyunca Türkiye'de halka arz olunan şirketlerin getiri ve hacimlerinde sistematik bir döngüselliğe rastlanmamıştır. Abstract The purpose of this dissertation is to find out, if any, and discuss the economic reasons behind the significant cycles of average initial IPO returns and in the IPO volumes in Turkey between years 1990 and 2000. The study has been conducted in five different chapters. In the first part, it is explained the procedure of IPOs by giving examples from Turkey and the rest of the world. The following parts are: the literature review, hypotheses, analyses, and the conclusion remarks. The data regarding the analyses are taken from ISE and Central Bank. All kind of statistical information are processed by Eviews and SPSS statistical programs, using T- test, independence test, auto-correlation, regression, cross and Pearson correlation coefficients, and Augmented Dickey Fuller test tools. In the end, the findings of this study show clearly there is no such a systamatic cycles between IPOs and inititial return and volume time series.
Özet (Çeviri)