Türk ticaret bankalarının kredi kullandırım riskinin tesbitinde istihbarat-mali tahlil biriminin rolü ve ilgili anket çalışması
In Turkish banking system the role of intelligence-financial analysis department to determine risk of using credit and study of related survey
- Tez No: 140412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Finans ve Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
öz Bu çalışmada, Türk ticaret bankalarının kredi değerlendirme süreci ve istihbarat-mali tahlil birimlerinin sürece katılımı araştırılmıştır. Organizasyon yapılanmaları, literatürde kullanılan mali tahlil esasları ve süreç üzerine tanımlama ve değerlendirmeler yapılmıştır. Finansal kurumların kredi değerliliğinin tespit sürecinde dikkate aldıkları ve almaları gereken hususlar hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Elde edilen verilerin düzenlenmesi aşamasında, rapora dahil edilmeyen hususların yaratabileceği bilgi boşlukları ve riskler vurgulanmıştır. Uygulamada en sık karşılaşılan raporlama yöntemleri olan, verilerin belli kriterler çerçevesinde analist tarafından yorumlandığı mali tahlil ve istihbarat raporları ile çeşitli derecelendirme uygulamalarını içeren rating raporlarının değerlendirmeleri, sunu düzeni ve içerikleri açısından oluşturulan örnek model kalıbı ile birlikte verilmiştir. Çalışma kapsamına dahil konulardan seçilmiş sorulardan oluşturulan anket 11 Türk ticaret bankasının 4eğerlendirmesine sunulmuş ve alman yanıtlar ve elde edilen sonuçlar son bölümde değerlendirilmiştir. ABSTRACT At this study Turkish trade banks' credit evaluation and financial analysis pocesses were analysed; such as their organizational structure; used financial analysis methods. The processes were defined and evaluated. The issues that should have been taken taken into consideration at the credit evaluation stage were explained. The risks and gaps at the organization of the data collected were also emphasized. The most often used practices with presantation content with respect to sample model sturcture were given, one of which the analyst collects tha data and interpret and at the other grading and points method were used. These mentioned rating reports were evaluated. The questionnaire regarding $h& study ^cope were given to 1 1 Turkish Trade bank, their results were reevalueted at the last section. DÜZELTME IV
Özet (Çeviri)