İnternet bankacılığı ve bankanın finansal yapısı üzerindeki etkileri
Internet banking and impacts on banks financial structure
- Tez No: 140413
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Finans ve Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
öz Dünya genelinde bilgisayarları birbirine bağlayan ve yeni katılımlara da açık elektronik bir ağ ortamı olan internet, farklı ortamlardaki bilginin hızlı ve yaygın bir şekilde iletilebilmesini sağlamaktadır. Bu platform gelişerek önce iletişim daha sonrada ticaret amaçlı faaliyetleri yavaş yavaş kapsamına almaya başlamıştır. Görünen odur ki, Bu genişleme ve gelişme bireylerin ve kurumların yaşama ve çalışma şekillerini, tercihlerini giderek artan biçimde etkilemeye devam edecektir. Türkiye'de internet bankacılığı henüz banka müşterilerinin ağırlıklı tercihi olmamasına karşın özellikle bankaların geliştirdikleri internet hizmetleri kullanıcılara önemli olanaklar sunarak dikkat çekmektedir. Internet üzerinden gerçekleştirilen ticari ve finansal içerikli işlemlere ilişkin hukuki düzenlemelerin Avrupa ve Amerika'da olduğu gibi Türkiye'de de ivedilikle kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu tez çalışmasında, Dünya'da ve Türkiye'de finansal piyasalarda internet kullanımının içeriği ve yapısal ve finansal etkileri açıklanmaya çalışılmış, bu etkinin banka ve müşteri açısından sonuçları ortaya koyulmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Internet, as a public electronic network, provides fast and global transmission of information from different locations. In addition it is open for new participations. This platform is growing up and comprising activities slowly purposes of firstly communication and commercial. It is perceivable that, These developments and expandings will continue to affect individuals and companies living and working forms and preferences increasingly. Internet banking is just not emphasis preference of consumers in Turkey. However new internet banking services provide important new possibilities and call consumers attention to this area. Laws and regulations for commercial and financial operations over the internet would be prepared comprehensive and rapidly in our country like Europe and USA. In this thesis work, It was tried to explain contents, structural and financial implications of internet usage for financial markets in Turkey and around the world and put forth results of this implications related to both consumers and financial companies for consideration. IV