Sınıf öğretmenlerinin yöneticilerinin yönetim tarzlarına ilişkin tutumları ile kuruma bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between attitudes concerning their managers management styles and organizational commitment of class teachers
- Tez No: 140447
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, okul yöneticilerinin yönetim anlayışlarının, öğretmenlerin kuruma bağlılıkları üzerinde etkili olduğu savından hareketle, ilköğretim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin, yöneticilerinin yönetim tarzlarına ilişkin tutumları ile kuruma bağlılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yönetim tarzları ve kurumsal bağlılık konularından önce; tutum kavramı ele alınmış, tutumun oluşumu, işlevleri, tutumun öğeleri, tutum-davranış ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada, okulun örgütsel yapısı ve özellikleri, okul müdürlerinin görev ve sorumlulukları ile yönetim anlayışları ve liderlik davranışları ele alınmıştır. Araştırmada daha sonra, yönetim biçimleri ve kurumsal bağlılık kavramları irdelenmiş, kurumsal bağlılığın özellikleri, öğretmenlerde kurumsal bağlılığı oluşturan etkenler üzerinde durulmuş; farklı yönetim anlayışları kuruma bağlılık üzerindeki etkileri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma sonunda; okul müdürlerinin yönetim tarzları ile sınıf öğretmenlerinin kuruma bağlılıkları arasında güçlü bir ilişkinin bulunmadığı ancak, ele alınan yönetim tarzları (demokratik, danışmacı, paylaşımcı ve otoriter) kurumsal bağlılığa etkileri açısından karşılaştırıldığında; demokratik yönetim anlayışında kuruma bağlılık düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür. İİİ
Özet (Çeviri)
In this thesis, beginning to move from the claim that management understanding of school administrators is effective on the teachers organizatonal commitment, the relationship between management styles of school administrators that are on duty at primary education schools and organizational commitment of class teachers were studied. Before the subjects of management styles and organizational commitment, the concept of attitude was taken up; attitude formation, its functions, components of attitude, the relationship between attitude and behavior was studied in detail. In this research; organizational structure and characteristics of the school, the tasks and responsibility, management and leadership understanding of school administrators was taken up. Later in this research, management styles and organizational commitment were considered; a lot of attention was given to the properties of organizational commitment the factors that cause organizational commitment on teachers, different management understandings were compared from the point of view of their effects on organizational commitment. At the end of the research, it was realized that there was not a strong relationship between the management styles of school administrators and organizational commitment of school teachers, but when management styles that were studied in detail (democratic, researcher, contented with sharing and authoritarian) were compared from the point of view of their effects on organizational commitment the level of organizational commitment was higher on the democratic management understanding. IV