Göreve ve insana yönelik liderlik davranışlarının astların kendilerini takım olarak algılamaları üzerindeki etkisi
The Effect of task centered and people centered leadership behaviors on the perception of subordinates as a team
- Tez No: 140449
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz GÖREVE ve İNSANA YÖNELİK LİDERLİK DAVRANIŞLARININ ASTLARIN KENDİLERİNİ TAKIM OLARAK ALGILAMALARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Yüksek lisans tezi: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mahmut Paksoy Eylül 2003, 87 Sayfa, 54 Referans Bu çalışmanın temel amacı örgütsel takımlarda takım liderinin göreve yönelik ve insana yönelik liderlik davranışları ile astların kendilerini takım olarak algılamaları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırma, Beko Elektronik AŞ firmasının ürün ve üretim teknolojileri bölümünde görev yapan 300 mavi yakalı çalışan üzerinde yapılmıştır. Araştırmada takım liderinin göreve yönelik ve insana yönelik olan davranışlarında önem taşıyan özellikler belirlenmiş ve bu özelliklerin astların kendilerini takım olarak algılamalan üzerindeki etkisi incelenmiştir. Konunun araştırılmasında, göreve yönelik ve insana yönelik liderlik ölçeği ve astların- kendilerini takım olarak algılamaları ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yapısal güvenilirliğini belirlemek amacıyla Cronbach a katsayısı kullanılmıştır. Temel ve alt hipotezlerin test edilmesinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile Spearman Korelasyon Analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, göreve yönelik ve insana yönelik liderlik davranışlarının astların kendilerini takım olarak algılamaları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF TASK CENTERED AND PEOPLE CENTERED LEADERSHIP BEHAVİORS ON THE PERCEPTION OF SUBORDINATES AS A TEAM M. Sc, Behavioral Sciences Adviser: Prof. Dr. Mahmut Paksoy September 2003, 87 Pages, 54 References The main purpose of this study was to determine whether there would be any significant relationship between task centered and people centered leadership behaviors and the perception of subordinates as a team. The research was conducted through 300 workers at the Beko Electronics' product and production technologies department. In this research, the characteristics of task centered and people centered leadership behaviors were determined and the effect of these characteristics on the perception of subordinates as a team were analyzed.“Task centered and people centered leadership”and“the perception of subordinates as a team”scales were used during the research of the subject. Cronbach a coefficient was calculated in order to maintain the structural reliabilities of the scales used in the research. Anova and Spearman Correlation Analysis were used for to test the basic and the inferior hypotheses. From the research findings, it was found that task centered and people centered leadership behaviors have effects on the perception of subordinates as a team. IV