Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yönetici ve liderin fonksiyonları (Van, Ağrı, Bitlis ve Siirt illeri askeri yönetici ve Liderlik Örneği)
The Functions of the administrator and the leader in the Turkish Army. (the case of military directors in Van, Ağrı, Bitlis and Siirt Provinces)
- Tez No: 189085
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Eğitim ve Öğretim, Bioengineering, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
V.BÖLÜMÖZET , SONUÇ VE ÖNERİLER5.1. ÖZETBu araştırma, askeri yöneticilerin liderlik özelliklerinin belirlenmesi amacıylayapılmıştır. Bu amaçla askeri birlik ve kurumlarda çeşitli mevkilerde görev yapmaktaolan rütbeli personelin, liderlik yapabilme yeterliliklerine ilişkin görüşlerinebaşvurulmuştur.Araştırma, Van, Bitlis, Siirt, Ağrı illerinde bulunan çeşitli birlik vekurumlarda görevli askeri yöneticileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemiolarak, random yoluyla seçilen toplam 90 rütbeli personel alınmıştır.Bu araştırmanın birinci bölümde; yaşadığımız bilgi çağında değişime ayakuydurabilmek, yanılgı ve şaşkınlıklara düşmeden hedeflere ulaşabilmek için, çağdaşyöneticilik ve liderliğin nasıl olması gerektiğini tespite, komutanlık liderlik ilişkisiniincelemeye yönelik olarak problem sahası tespit edilmiş, konunun önemi, kapsamı vearaştırmada kullanılan temel kavramalar tarif edilmiştir.İkinci bölümde, inceleme literatür taraması şeklinde yapıldığından; verilerintoplanması, çözümlenmesi ve yorumlanması yapılırken kullanılan yöntemlerdenbahsedilmiştir.Liderlik ve yöneticilik kavramının günümüze kadar geçirdiği süreç göz önünealınarak, nazari bilgilere yer verilmiştir. Bu bölümde, bilimsel yönetimyaklaşımlarında, örgütsel yapının önemi vurgulanmış ve yöneticinin liderliknitelikleri, liderliğin gelişim süreci, geleneksel liderlik anlayışı ile karşılaştırılmasıve özellikleri , liderlik teorileri ve yönetim tarzlarına göre liderlik biçimlerinin bütünyönleriyle incelenmesi yapılmıştır.TSK'de, A.B.D.de ve batılı ülkelerde liderlik gelişim programlarındanbahsedilmiştir. TSK'de ve West Point'te liderlik gelişim uygulamaları arasındaki enönemli farkın okul sonrası uygulamalarda olduğu tespit edilmiştir. Burada en büyüküstünlüğümüzün ordusuna ve milletine bağlı subaylarımızın, görevin yapılmasındakendisini motive edebilmesi olduğu görülmüştür.Motivasyonun etkisi ve önemiüzerinde özellikle durulmuştur.Modern yönetim yaklaşımları açısından TSK'nın mevcut yapısı, geleceğeyönelik planları, konsept ve doktrinleri insan, malzeme ve proje yönetimi açısındanelde edilebilen bulgular doğrultusunda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak dünyadakigelişmiş ülke ordularının da aynı değişim sancıları çektiği günümüzde, TSK'nin budeğişim akımının neresinde olduğu değerlendirilmiştir.Heraklitos'un ?Her şey akıştadır ve hiçbir şey duruşta değildir.? deyişi ileinsanlığın değişimi anlama, algılama ve ona uyum sağlama sürecinin başladığı kabuledilir. Değişim denen bu karmaşık olgu, günümüzde bütün sosyal sistemlerinyaşama ilişkin kültürlerini ve yönetim biçimlerini hızlı bilgi artışı, gelişme ve hızlıiletişim ile birlikte derinden etkilemektedir. Bu değişim sürecinin içerisinde,karşısında yeniden yapılanmada , varolabilmek için, nelerin nasıl yapılacağıhususunu iyi kavramak ve uygulamaya intikal ettirmek gerekir. Bu noktada liderlereve yöneticilere önemli roller düşmektedir. Tarihsel sürece baktığımızda ise böyle birüstün liderliğe verilecek en büyük örneğin Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuM.Kemal Atatürk olduğunu görmekteyiz. Yani ülkemiz pek çok değişim karşısındaliderleri yoluyla kendi yenilemiş, krizleri atlatmış, yeniden yapılanmada sağlıklı birsüreci hayata geçirmiştir. Bu, tarihte yapıldığı gibi, bugün de yapılabilir.El verir kibu tür lider ve yöneticilere sahip olalım.Üçüncü bölümde; araştırmanın veri toplama aracı olarak bir anketuygulanmıştır. Anketi hazırlamak amacıyla konuyla ilgili kitap, dergi ve makalelerincelenmiş, internet taraması yapılmış, alanla ilgili uzman olan kişilerin görüşlerinebaşvurulmuş ve konuyla ilgili bugüne kadar yapılmış olan araştırmalar ve bunlarınveri toplama araçları incelenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda 115 ve 20soruluk iki ayrı anket hazırlanmıştır.Araştırmaya katılan askeri yöneticilerle ilgili kişisel bilgiler ,tablolar halindeverilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, hem her boyut düzeyinde hem de genelolarak boyutlar düzeyinde ve eşleştirmeler yapılarak yorumlanmıştır.Beşinci bölüm, dördüncü bölümde liderlik becerileri ve TSK'leri liderlikprogramlarında belirlenen hususların değerlendirilmesi sonucunda ulaşılan sonuçlarve bu sonuçlara ait teklifleri kapsamaktadır.5.2. SONUÇLARBu bölümde araştırmaya katılan askeri yöneticilerin görüşleri doğrultusundaelde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlar istatisrisel sonuçlara göre verilmiştir.Askeri yöneticileri ve liderlerin yönetici ve liderlerlik vasıfları ile ilgili anketsorularının tamamının değerlendirmelerin aritmetik ortalamaları ( X : 2.36-3.70)arasında değişmektedir. Yönetici ve liderlerin sınırlanmasıyla ilgili anket sorularınıntamamının değerlendirilmelerinin aritmetik ortalamaları ( X : 2.93-3.86) arasındadeğişmektedir. Bu sonuç açısından değerlendirildiğinde araştırmaya katılan askeriyöneticilerin liderlik davranışlarının çok yüksek düzeyde olmadığı ancak; yeterlisayılabilecek düzeyde olduğu söylenebilir. Ancak; daha önce de belirtildiği gibi, busonuç askeri yöneticilerin genelini kapsamamaktadır.Bu sonuç; sadece 90 personelinverdiği değerlendirmelere göre oluşmuştur. Yine, astların yönetim ve kararlarakatılmalarını engelleyen sınırlamaların genel ortalama değerlendirilmesinebakıldığında; lider ve yöneticilerin elinde olmayan nedenlerle olumludeğerlendirmelerin zayıflamakta olduğu değerlendirilmektedir. Çünkü; anket yapılanbölge itibari ile iletişim, koordine, destekleme, v.s. konularında zorluklarbulunmaktadır.Bu hususlar göz önüne alındığında, liderlik ve yöneticilikyeteneklerinin kendi koşulları içerisinde yeterli olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACTThe Functions of The Administrator and The Leader in The Turkish Army.(The Case of Military Directors in Van, Ağrı, Bitlis and Siirt Provinces)This study was carried out to determine the leadership qualifications of themilitary officers. For this purpose, opinions regarding to the leadership qualificationsof military officers and military administrators working at the military bases andinstitutions were obtained.The study contained the military officers working at military bases andinstitutions in the cities of Van, Bitlis, Siirt and Ağrı. The sampling for this studywas composed of 90 military officers and Non-commissioned officers (NCO) whowere randomly selected.In the Chapter I of this study; Besides to the definitions of the basic notions,the diagnosis of the problem field, which is studying the relation betweencommanding and leadership as well as how the contemporary administrator andleadership would be, has been made in order to keep up with the transformation inthe current information time and achieve the goals without having any confusionsand mistakes.In the Chapter II, since the study was made through a terminologicalscanning, the means were pointed out on the data collections, resolutions andprocessions.By the evolution of the leadership and administration course lying to thecurrent time is being taken into consideration, theoretical information has beenstudied. In this chapter, the importance of the organizational structure has beenemphasized and leadership qualities of the administrator, the process of theleadership development, comparison of the understanding of traditional leadership,leadership theories and leadership types according to the administration types werestudied in every aspect.Leadership development programs in Turish Armed Forces, United States andwestern countries were mentioned. The most important difference in leadershipdevelopment implimentation between Turkish Armed Forces and West Point wasseen in post graduation implimentations. The biggest advantage in regard with thisissue is that the self-motivation of the Turkish Officers who are very loyal to thearmy and the nation. The effect of the motivation were studied spesificly.From the modern administration approach view, current structure of theTurkish Armed Forces, future plans, concept and doctrine, human, equipment andproject managements were assessed according to obtained evidences. Evidently, theposition of the Turkish Armed Forces within the transformation that the armies of thedeveloped countries are facing now examined.It is accepted that understanding of the transformation of humanity andcourse of adaptation has just started by mentioning Heraclites statement ?It is allabout dynamics, nothing with statics?. The complicated realty of the transformationis affecting the practical cultures of the social systems and management methodsdeeply with swift information growth, development and instant communication.Leadership has an important role to establish the course of transformation andachieve its goal. When we take a look at the history, we can see Mustafa KemalAtaturk, the founder of Republic of Turkey, as a model leader.In chapter III, A questioner survey has been applied as a mean of datacollection. To compose the questioner, related books, magazines and articles havebeen read, internet scanning was made, many consultations have been made withexperts as well as the surveys over the similar researches and data gatheringmethods. Two different questioners, one with 115 questions, the other with 20 werecomposed after gathering the all needed information.Personal information about the military personnel who answered thequestioner has been presented with table contents. Obtained data were processed bymatching at both every level and general levels.Chapter IV and V contains the conclusions and suggestions reached after theleadership abilities and leadership subjects were assessed.