Madra Havzası'nın uygulamalı jeomorfoloji etüdü
Apllied geomorphological investigation of Madra Creek
- Tez No: 140464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
oz İnsanoğlu, yerşekillerini tanımak ve onun gelişiminde rol oynayan etken ve süreçleri analiz etmek zorundadır. Çünkü yerşekilleri sürekli değişim göstermektedir. Yerşekillerini değişime uğratan etken ve süreçlerin, aynı zamanda insan hayatında önemli etkileri bulunmaktadır. Yaşadığımız mekanda gerçekleşen doğal çevre sorunları ile bu sorunların oluşturduğu zararların önceden belirlenmesi, önlemler alınabilmesi ve mekandan en uygun şekilde yararlanılması bu yolla mümkündür. Bu gerçekler doğrultusunda inceleme alanı olarak seçilen Madra Çayı Havzasında, öncelikle fiziki ve beşeri coğrafya özelliklerinin ortaklaşa etkileşimi sonucu ortaya çıkan sorunların tanımlanması ve daha sonraki aşamada ise bu sorunlara neden olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmalar esnasında arazi çalışmaları, topografya haritaları ve uydu görüntülerinden elde edilen veriler işlenerek, analizi yapılmaya çalışılan sorunlara coğrafi perspektif doğrultusunda çözüm önerileri getirilmesi hedeflenmiştir. ABSTRACT Mankind has to recognize and analyse effects and processes forming landforms because of significant importance of the effects and processes on the natural environment and human life. Optimal use of the physical environs in order to provide human requirements involve determining effects and processes with natural environmental problems, predicting their probable damages. The aim of this study is to define the problems in the Madra Creek Basin that occure in common effects of physical and human geographical features and finding out reason of these problems. During the study, all data were derived from fieldworks, cartographical maps and satelite images which are assested, and aimed to propose suggestions towards solutions about analysed issues in respect with geographical perspectives. Ill
Özet (Çeviri)