Datça yarımadasında arazi kullanımı
Land use on Datça peninsula
- Tez No: 140463
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZ Anadolu'nun güneybatı ucunda yer alan Datça Yarımadası, insanların tarih boyunca sürekli olarak yerleştiği bir mekan olmuştur. Bu durum yarımadanın coğrafi konumu ve bundan kaynaklanan doğal çevre özellikleriyle ilgilidir. Yarımadanın tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evreler yaşanılan sosyal olaylar ve değişmeler yanında doğal çevre özelliklerinin ve insan-çevre ilişkilerinin de çok büyük payı vardır. Bu tez çalışmasında Datça Yarımadası'nda arazi kullanımı ve değerlendirilmesi yapılarak, artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için, arazinin zirai yönden kullanılmasında ziraat alanlarına yapılabilecek ilaveler ve mevcudun en iyi şekilde kullanılması ve planlanması, başka bir ifade ile“land use”çalışması hedeflenmiştir, Bunun yanı sıra yarımadanın yüksek tarım potansiyeli ile çeşitli turizm faaliyetleri açısından da uygun doğal ve kültürel özelliklere sahip olması ve günümüzde antik çağa oranla çok az nüfus barındırması, araştırmanın bu yönde de derinleşmesine neden olmuştur. Datça Yarımadası'nda yaşanan süreç incelendiğinde tarım faaliyetlerini mutlaka ekolojik etkiler ve ilişkiler içinde ele alınmasının gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Bu tür uygulama ve sorunlara coğrafi prensipler ile yaklaşmanın yanında önleyici adımlar; teknik, toplumsal ve ekonomik önlemlerden oluşan bir bütün oluşturmaktadır. ABSTRACT The Datça Peninsula, located to the southwest end of Anatolia has been a place where humankind always used to reside. This is something related to the geographical location and the natural environment properties related to that. The historical eras enjoyed by the peninsula, the social events it has undergone and related changes as well as environmental properties and the human-environment relation has a large stake. In this study, we reviewed land utilization and valuation and the additions that could be made to the agriculturing fields in order to better use the land for agricultural purposes, using and planning the existing resources in the best way, in other words a“land use”study. Furthermore, the high agricultural potential of the peninsula and its natural and cultural properties welcoming various touristic activities and its population considerably lower than that of the antic ages caused deepening of the research in that direction. When the process in the Datça Peninsula is evaluated, the agricultural activities should be considered within the ecological influences and relations. We should have a geographical approach to such applications and problems and preventive steps, technical, social and economic measures should be integrated. Ill
Özet (Çeviri)