Konya şehir coğrafyası
Urban geography of Konya
- Tez No: 140477
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 623
Özet
Konya, İç Anadolu Bölgesinin orta güney kısmında ve kendi adıyla anılan ovada yer almaktadır.Konya'nın, 38.257 km2'lik alana sahiptir. Konya genel nüfusu 2.217.969'dur (2000 yılı). Konya'nın 31 şehri bulunmaktadır. Bunlardan Karatay, meram, Selçuklu'dan oluşmaktadır. Konya şehrinin nüfusu 761.145'dir. Bunlar Karatay, Meram, Selçuk' lunun toplam nüfuslarıdır. Konya şehri, yer yüzündeki en eski yerleşim birimlerinin görüldüğü bölgelerden biridir. Bunlardan Çatalhöyük en önemlisidir. Dünya ve Türkiye şehir yerleşme tarihi bakımından ilk örneklerdendir. Konya, Anadolu Selçuklu Devleti' ne başkentlik yaptığı dönemde dünya ticaretinin de merkezi olmuştur. Bunu da coğrafi konumuna borçludur. Konya kapalı bir havza görünümündedir. Şehrin kuruluşunda; Batı Toros sistemine giren dağlara yakın kesiminde yer alan Sille Akarsuyu güneyindeki Çarşamba Akarsularının etkisiyle oluşan alüvyonal ovalan ve elverişli Alaeddin tepesinin varlığı önemli rol oynamıştır. Orta Anadolu da Konya gibi büyük şehirler 750-2000 m irtifalarda yer almaktadır. Buraları Neojen sonunda meydana gelmiş çöküntü çukurlarını dolduran akarsu tortulan, verimli taban seviyesi ovalandır. Buralar ormanlık ve tanıma elverişli alanlardı. Bu nedenle de tarihinin ilk devirlerinden beri, yerleşme sahalar olarak seçilmiş ve yüzyıllar boyunca varlığını sürdürmüş, kuruluş ve gelişiminde önemli olmuştur.Konya ovası günümüzde de önemli tanım alanlarındandır. Kapalı havza ve ikliminden dolayı sulamak tanım yapılmamaktadır. Bu da tanım alanlarından yeterince faydalanmayı engellemektedir. Bu amaçla KOP projesi uygulamaya alınmıştır. Yapımı devam etmektedir. Türkiye'nin önemli sanayi şehirlerinden biridir. Konya şehri tanıma dayalı, sanayi ve ticaretini geliştirmiştir. Sanayisinin önemli kısmını tanım makineleri, motor, un ve buğday fabrikalar oluşturmaktadır. Şehirde organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi siteleri bulunmaktadır. Şehir merkezinde ticari iş yerleri faaliyet göstermektedir. Artan nüfusa, bu iş yerleri yeterli gelmemektedir. Şehir imar planında, çevresel faktörler dikkate alınmamıştır. Selçuklu hazine arazisinde yayılırken, Karatay, Meram'da verimli arazi de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Konya is situated in plain called with the same name as its-which is in the mid-south of Central Anatolian Region. The city Konya has a 38,257 sq km land area and the population of tfae province is 2.217.%9 (according to the Census in 2000). it has 31 citys three of which are central citys. These are Karatay, Meram and Selçuk. The population of tfae city is 761.145, which is the total population of the citys. The city is situated in an area which is öne of tfae most ancient setline places an earth. The most ünportant öne of these is Çatalhöyük. it is öne of the earliest examples in tenns of the history of city dwelling in the world and in Tuıkey Konya was the world's trade center while it was the capital city of the Anation Seljuks, which was due to its geopoMcal significance. it has a interior drainage. The Çarşamba stream which is in tfae soutfa of tfae Sille stream tfae Westem Taunıs Mountain Ranges- led to tfae level country and tfae presence of the hill. Alaeddin hill played an important role in the constitution of tfae city. The big cities in the Central Anatolia like Konya are in between 750 and 2000 mt. high. These are fertile base level plains and stream sediments-filling tfae debris cavities-and were formed at the end of Neogen. They were full of forests and could be cultivated well. Therefore, tfaey have been chosen dwelling areas and kept their presence for ages and had important roles in tfae setüement and development since the very early stages of history. Konya plain is stili öne of the cultivation fârm lands today. Irrigational cultivation is carried out due to its cfaaracteristics of interior drainage. That prevents taking benefit from the cultivation effectively. For this reason the project KOP has been implanted.The construction of the project is stili in progress. Konya is öne of tfae important industrial tities in Turkey.Tfae city Konya has developed its industry and trade depending on agriculture. The majority of its industry is constituted witfa agricultural macfaines, engine, flour and wheat factories. There are small shops and stores dealing with mainly trade in the city center. These are insufficient for the demand of tfae increasing population. The city was established by ignoring the settlement plan and environmental factors. The own Selçuklu is settled on tfae governmental land area, on the other hand Karatay, Meram are settled on the fertile cultivation farm lands and n