M. Tayyar Dabbağoğlu'nun hayatı ve faaliyetleri
M. Tayyar Dabbağoğlu's life and activities
- Tez No: 642461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada, Van siyasi hayatında kısa süre bulunmasına rağmen önemli izler bırakan Tayyar Dabbağoğlu'nun belediyecilik faaliyetleri incelenecektir. 9 Şubat 1933 yılında Van'da dünyaya gelen Tayyar Dabbağoğlu üç yaşına geldiğinde babasını kaybetmiş ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Van'da tamamlamıştır.1954 senesinde İstanbul Üniversitesi Askeri Tıp Fakültesine girmiş ancak kısa süre sonra bu okuldan ayrılmıştır. 1960 yılında Konya'da yedek subaylık yaparak vatani hizmetini tamamladıktan sonra askeri okuldan da tanıdığı Süheyla Dabbağoğlu ile evlenmiştir. 1973 yılında Van'dan bağımsız belediye başkan adayı olarak seçimlere giren Dabbağoğlu dönemin güçlü siyasi aktörlerine rağmen Van Belediye Başkanlığı seçimlerini 9 Aralık 1973 tarihinde kazanarak belediye başkanı görevini üstlenmiştir. Doğu Anadolu coğrafyasında kadim bir kent olan Van'ın modern bir şehir görünümüne kavuşması, ekonomik ve kültürel anlamda da gelişim göstermesi adına Tayyar Dabbağoğlu döneminde önemli atılımlar yapılmıştır. 1970'li yıllar Van'ın kent görünümü kazanmasının oluşmaya başladığı zaman dilimidir. Nitekim 1973-1977 dönemlerinde belediye başkanlığı görevini üstlenen Tayyar Dabbağoğlu Van'ın ve Van halkının istek ve arzularının yanı sıra Van'ın gerçek bir kimliğe bürünmesi adına önemli faaliyetler yapmıştır. Belediye başkanlığı yaptığı süre zarfında alt yapı çalışmaları, şehrin aydınlatılması çalışmaları, üniversite kurdurma girişimleri, yol çalışmaları, sağlık çalışmaları, ekonomik alanda yapılan çalışmalar, şehrin su problemleri, kültür çalışmaları Tayyar Dabbağoğlu döneminde öne çıkan faaliyetler olarak belirmektedir. Çalışma esnasında, Tayyar Dabbağoğlu Özel Arşivi, süreli yayınlar arşivi ve Tayyar Dabbağoğlu dönemine şahitlik etmiş kişiler ile yapılan röportajlardan istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyse the municipalism operations of Tayyar Dabbağoğlu who has been successful in this field although he's been in political life of Van for a while. Tayyar Dabbağoğlu was born on 9th February of 1933 in Van and when he was 3 years old, his father lost his life and then he finished his education of primary school, secondary school and high school in Van. He got accepted into Military Medical Faculty of İstanbul University in 1954 but he dropped out the school after a while. After he performed his military service as reserve officer in Konya in 1960, he got married with Süleyha Dabbağoğlu who knew her from the Military School, too. In 1973 Dabbağoğlu who took part in the elections as an independent mayor candidate won Van Mayor Elections and became the Mayor of Van on 9th December despite of the significant political agents of the period. The significant developments placed in the period of Tayyar Dabbağoğlu on behalf of Van, which is an ancient city in the geography of Anatolia, to make a modern city and to provide an economic and cultural progress. 1970s is the period for Van in which has started to be a city. Thus Tayyar Dabbağoğlu who was the Mayor in 1973- 1977 did a lot of activities not only for requests of townspeople in Van but also on behalf of a real identity formation of Van. There has been significant well-known activities of Tayyar Dabbağoğlu in the period of the mayor's office which includes groundworks, light power works of the city, founding universities, road works, health works, economic works, water problems of the city, and cultural works. During the study it has been utilized from the private archive of Tayyar Dabbağoğlu, periodicals archive and the interviews of the people who have witnessed the period of Tayyar Dabbağoğlu.