Çağımız sanatında hazır yapım ve dönüşüme uğramış nesne
Ready made and transformed object in contemporary art
- Tez No: 140476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
öz Marcel Duchamp'ın, sanatçı, sanat eseri ve seyirci konumunu değiştirdiği günden beri, günlük kullanım ve seri üretim nesneleri sınırsız müdahalelere uğrayarak izleyici karşısına çıkmaktadır. Duchamp sonrasında sanat nesnesi konumuna yükseltilen nesneler Man Ray ile birlikte,“dönüşüme uğramış nesne”, yani“object transformed”halini almış, bu dönüşümler Dada sonrasındaki pek çok akım içinde örneklerini vermeye devam etmiştir. Dönüşüme uğramış nesne'nin, kapsayanı olan hazır yapım'dan ayrıldığı noktalara dikkat çekmek istediğimiz bu araştırmada, hazır yapım ve dönüşüme uğramış nesne'nin ortaya çıkışına değinilmiş, taşıdıkları ironi ve gösterdikleri diğer farklılıklar nedeniyle dönüşüme uğramış nesne'ler, hazır yapım'lardan ayrı olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken dönüşüme uğramış nesnelerin sanat üretimi içindeki uygulamalarına yer verilerek, günümüz sanatının da içinde bulunduğu geniş bir zaman dilimi kronolojik olarak incelenmiştir. Bugün bir çeşit hazır yapım olarak kabul ettiğimiz dönüşüme uğramış nesneler, izleyiciyle kurdukları ilginç diyalog yüzünden hazır yapımar içinde farklı bir yere sahiptirler. Felsefenin ve sanatın kesişme noktasına geldiği günümüz sanatı içinde, duyularımıza yaptıkları sarsıcı göndermeler ile dönüşüme uğramış nesne'ler, günümüz sanatının bir parçası olmaya devam etmektedir. ABSTRACT Since the day Marcel Duchamp has changed the contextual perception of artist, art and audience, everyday and fabricated objects reach the public with unlimited interference. After Duchamp, the objects that are regarded as a piece of art, has become“object transformed”With Man Ray, and these transformations have proved themselves in most of artistic views after Dada. In this study where we are trying to concentrate on the varying issues between transformed and ready made objects; the appearance of object transformed and ready made have been emphasized, transformed objects have been analyzed and regarded differently as a result of their ironical meanings and other varying points that they carry. During this analysis and evaluation, the application and practices of object transformed in the process of art have been given and so a long-period of time including contemporary art has been analyzed chronologically. Today, object transformed, which are regarded as a kind of ready made, have a different place as a result of their remarkable connection and dialogue with the audience. Within the contemporary art where philosophy and art interacts, transformed objects are still a part of art today, with their effective messages which they refer to our senses. m
Özet (Çeviri)