Michael Roes'ün Leeres Viertel adlı romanında oryantalizm eleştirisi
The criticism of orientalism in Michael Roes novel Leeres Viertel
- Tez No: 140478
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SAYIN BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
“Michael Roes'ün Leeres Viertel Adlı Romanında Oryantalizm Eleştirisi”başlıklı bu çalışmada, Michael Roes'ün gezi edebiyatı örneklerinden biri olan Leeres Viertel adlı eserinde Batı'nın Doğu'yu anlama biçiminin ifadesi olan Oryantalizmin nasıl değerlendirildiği ele alınmıştır. Bunun için öncelikle Oryantalizmin tanımı yapılmış, Oryantalizm ile edebiyat ve seyahat edebiyatının bağlantısı betimlenmiştir. Ayrıca eserde üzerinde durulan ben-öteki, özne-nesne, bilgi ve oyun gibi kavramlar incelenmiştir. Bu düşünsel temelden hareketle de Michael Roes'ün eserinde bu bağlantıları ve kavramları betimleyen örnekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled as "The Criticism of Orientalism in Michael Roes' novel Leeres VierteF, focuses on the way how orientalism is perceived in one of Michael Roes' fine examples of travel literature, namely Leeres Viertel, as a way of the West's understanding of the East. Within this framework the definition of orientalism will be given and the relationship between orientalism, literature and travel literature will be elucidated. The study will also focus on the concepts such as the self and the other, the subject and the object, knowledge and play. The relations and the examples exemplfying the above mentioned concepts will be analysed in Michael Roes' work in the light of these analyses. m