Vefa'nın mekansal gelişim süreci
The Spatial development process of Vefa
  1. Tez No: 140479
  2. Yazar: FUAT ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sanat Tarihi, Geography, Art History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
öz Vefa, Bizans ve Osmanlı Dönemi'nden itibaren yönetim merkezlerine ve kentin ilk nüvesi olan Haliç kıyılarına yakınlığı, doğal güzellikler yönünden zengin olması gibi özellikleri nedeniyle halkın yerleşme ve dinlenme amacıyla tercih ettikleri bir bölge idi. Bölgenin gerek Bizans, gerekse Osmanlı Dönemi'nde olsun oldukça önemli bir merkez olduğu burada o dönemlerden günümüze gelebilmiş birçok tarihi yapının varlığından ve pek çok yazılı kaynaktan anlayabilmekteyiz. Ancak, bölgenin tarih boyunca karşı karşıya kaldığı deprem, yangın gibi doğal afetlerin yam sua aldığı aşırı iç göç ve bölgenin iş kollarıyla dolması gibi olumsuzluklar, günümüzde Vefa'yı tarihi önemiyle hiç bağdaşmayacak bir konuma getirmiştir. Günümüzde Vefa, geçmiş dönemlerde sahip olduğu elit tabakada yer alan sakinlerini ve başta ahşap nitelikte olan konaklarını yitirmiş, bunların yerine bölge iş yerleriyle ve varoçdiye tabir edebileceğimiz yerleşmelerle dolmuştur. ili
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vefa was a region where the people preferred for settlement and resting purposes due to the features such as the richness of natural beauties and nearness tcr the management centers and Golden Horn coast, where was the first; co*6 of the city, since Byzantine and Ottoman Era. We can easily understand that the region was an important center in both Byzantine and Ottoman Era from the existing of many historical structures and also from many written sources. However, some negative issues such as natural disasters like earthquake or fire, internal migration to the region and fullness of region with job branches, has brought Vefa in a situation never suitable for its historical importance. Today, Vefa has lost the elite residents and wooden mansions that it had in the past, and the region is full of workplaces and settlements called outskirts. IV