Zonguldak şehir coğrafyası
  1. Tez No: 140492
  2. Yazar: AYŞE ARZU HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
oz Zonguldak şehri, Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer alır. 637 km2 bir alana sahip olan şehrin, Karadeniz'de 17 km kıyısı vardır. Türkiye Taşkömürü Kurumu Kurumunun üretim ve işletme sahalarıyla iç içe olan şehir, aynı zamanda yakın çevresinde bulunan belde ve köylerin de istihdam merkezidir. Şehrin yerleşme tarihi eski değildir. Şehir, kömür çıkarım faaliyetlerine bağlı olarak kurulmuş ve gelişmiştir. Yerleşme, kömür ocaklarının 1948 yılında işletmeye açılmasıyla başlamıştır. O tarihlerde Ereğli'ye bağlı olan bir köy olan Zonguldak, kömür çıkaran faaliyetlerine bağlı olarak kısa zamanda hızla gelişmiştir. Şehir 1 Nisan 1924'te il merkezi olmuştur. Taşkömürünün yaklaşık 200 yıl önce bulunmasıyla başlayan ekonomik ve sosyal gelişmeler, uzun yıllar devam etmiştir. Hızlı bir sanayileşme süreci sonucunda Zonguldak ve çevresi sürekli göç almıştır. Özellikle 1950'lerden sonra hızlanan göç dalgası 1970'lere kadar devam etmiş, 1970'lerden sonra madencilik sektöründe yaşanan olumsuz gelişmelere paralel olarak gerilemiştir. Zonguldak, Kozlu, Kilimli ve Çatalağzı'da farklı yerel yönetimler olmasına rağmen, hem birbirleriyle yakınlıkları hem de benzer sorunları yaşamaları nedeniyle ilgili belediyelerce 1971 yılında Zonguldak Metropoliten Planlama Örgütü kurulmuştur. 1980'lerden sonra madencilik sektörünün eski önemim kaybetmesi, dünya pazarlanyla rekabet edemez duruma gelmesi ve işçilerin erken emekli edilmesi gibi nedenler şehirde işsizliğin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Şehirde madencilik sektörü dışındaki ekonomik faaliyet alanlarında belirgin bir gelişme olmadığı için, uzun yıllar sürekli göç alan şehir, dışarıya göç vermeye başlamıştır. ABSTRACT City of Zonguldak is located in Western section of Black Sea Region. It has 17 km coast line in Black Sea and 637 km2 land. It has production and process sites of Turkish Coal Association and it is employing center of close towns and villages at the same time. inSettlement history of the city is not old. The city was established and grew up depending on coal mining. Settlement began in 1 848 with opening of coal mines. Zonguldak which was a town of Ereğli on those days rapidly grew up depending on coal mining in a short time. Zonguldak became a city center on 1st of April, 1924. Economic and social developments which began with discovery of coal 200 years ago, has lasted for a long time. As a result of rapid industrial development Zonguldak and its suburb received immigration continuously. Rspecially the immigration wave which accelerated after 1950s lasted till 1970s and depending on some negative development in mining industry it retrograted after 1970s. Although Zonguldak, Kozlu, Kilimli and Çatalağzı are different local administrations, because both they are close to each other and experiencing the similar problems Zonguldak Metropolitan Planining Organization was established on 1971 by the relevant municipalities. Unemployment occurred in the city in 1980s, because of losing importance of mining sector, becoming uncompetitive in the world market and early retiring of the workers. Since there is no significant economical developments apart from mining sector in the city, which has received immigration for along time, began to give immigration out of the city. IV
Özet (Çeviri)