Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ülkemiz yerel yönetimlerinde çevre politikası
The Environmental policy in Turkey's local administrations at the entrance process in EU
- Tez No: 140501
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
öz Bu çalışmada,“AB'ye Giriş Sürecinde Ülkemiz Yerel Yönetimlerinde Çevre Poliökası'nı”inceledik. Ülkemizde AB normlarına uygun yönde önemli çalışmalar yapılmaktadır. AB'nin çevre alanındaki standarttan ve direktifleri ülkemiz tarafından takip edilmekte ve bunlara uygun çalışmalar her kademede sürdürülmektedir, özellikle konumuz olması nedeniyle yerel yönetimlerde çevre konusu önemli bir yer tutmakta ve küreselleşen dünyada her geçen gün önemini daha da artırmaktadır. Anayasamızda da yer aldığı gibi“herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir”.“Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığım korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir”. İnsanla doğumundan ölümüne kadar sürekli bire bir ilişki içerisinde olan yerel yönetimlere büyük görevler düşmektedir. Devlet Kalkınma Planlarında da AB normlarına uyma noktasında hassasiyet gösterilmekte ve yeni politikalar saptanmaktadır. Bu süreçte ülkemizde de doğaya ve çevreye saygılı sanayi oluşturulması gereği ve önemi vazgeçilmez bir zorunluluktur. Çevreye saygılı üretim yapmak üzere kurulan işletmeler çevreye duyarlı bir dünyanın oluşmasına yardımcı olmaları gerekmektedir. AB sürecinde bu ilkelere uygun hukuki düzenlemeler yapılmaktadır. Ancak yükselen endüstrileşmeye karşı daha ileri politikalar üretilmesi gereği de ortadadır. Günümüzün en önemli gündem maddesi çevreye saygılı üretim olmasıdır. Çevre insan eliyle kirletilmekte ve yine insan eliyle de bu kirlenmenin önlenebilmesi için yeni hukuksal düzenlemeler ve yeni politikalar üretilmesi gerekmektedir. AB'ye giriş sürecinde özellikle AB ülkelerinde uygulanabilirliği denenmiş, temiz teknolojilerin ve politikaların transferleri ülkemiz politikasıdır. Bu süreçte yerel yönetimlere önemli sorumluluklar verilmiştir. Özellikle kanalizasyon, arıtma tesisleri, düzenli çöp sahalarının oluşturulması, tehlikeli atıkların toplanması ve bertaraf!, hava, su ve toprak kirliliğinin önlenmesi, evsel ve endüstriyel atıkların aza indirgenmesi ve bu teknolojilerin teşviki, alt yapı sistemlerinin oluşturulması, deniz kirliliğinin önüne geçilmesi yerel yönetimlerin görevleri olarak ortada durmaktadır. "Kirleten öder8 prensibi ile İşte bu kirliliklerin en aza indirgenmesi yerel yönetimlerin vazgeçilmez görevleri ve politikalarıdır. Bu çalışmamızda amaçlanan; son dönemlerde daha etkin konuma gelen yerel yönetimlerin taşıdığı sorumlulukların önemine vurgu yapmak ve AB sürecinde ayrıca planlanan yerel yönetimler reformu arifesinde çevrenin önemine parmak basmaktır. Ayrıca çevrenin korunması konusunda merkezin ve özellikle yerel yönetimlerin, kamunun ve gönüllü kuruluşların desteği alınmak suretiyle yeni politikalar üreterök, çevrenin bugün ve yarınlar İçin yaşanılabilir hale getirilmesidir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work we studied tie issue of“Environmental Poiicy in Turkey's Local Administrations At The Entrance Process in EU°. It is to be noted that there are outstanding activities are being done in accordance with the EU norms in this respect What is more is that ElPs standards and directives concerning the environment are being strictly followed and efforts are shown at every level according to these models. Especially, as it is our subject matter, the environmental issues in local administrations occupy a crucially important place and it gets increased its importance daily in the globalizing world. As it is stated in our constitution that ”Everybody has the right to live in a healthy and balanced environment“. ”It is the duty of the state and the subjects to develop the environment, to protect it and to prevent it from environmental pollution“. The local administrations, which are at the disposal of the people from their birth to their death, in fact, have an important task to fulü. In State Development Plans flra EU norms have been emphasized sincerely, and new policies in this respect are being determined. In this process, in our country it is inevitable that new industries, which are not harmful to environment, have to be formed in a carefully manner. The industries that are established for the sake of being respectful to the environment have the obligation to help forming an unpolluted world. In the process of B) certain legal amendments are done accordingly. However as against the increasing industrialization it seems compulsory that more developed policies have to be adopted. The most important issue that occupies the agenda is to produce needs without harming the environment and always to pay respect to our globe. On ft© one hand the environment is being polluted by the people themselves on the other hand it appears obligatory that as to prevent the environment from pollution important legal changes must done and new policies have to be adopted. At the process of entrance in EU, 'û is our state strategy that policies and technologies that have been already tested, especially, in EU countries, have to be transferred. In this process the local administrations have been given crucially significant tasks. Particularly, to construct infrastructure for sewages, refining systems, to form places for collecting the wastes and rubbishes, and collecting dangerous materials and to dispose them in specialized manner without harming the environment, to prevent air, water and soil from pollution, to reduce the house and industry wastages and promote the technologies in this respect, to construct infrastructure systems and to take severe measures to put a stop to sea pollution. All the above-mentioned works are remain as tiie most important duties of the local adminfefrations. Along with tire principle ”Who Pollutes Pays" here it is the inevitable duty and policy of the local administrations to reduce these pollutions. IVIn this work what we are aiming at is to focus on flie obligatory duties of the local administrations, which are increasingly getting more importance in recent years, and to emphasize the crucial place of environmental issues at the eve of the reforms concerning the local administrations along with the EU process. Moreover, regarding protection of the environment having the support of the central government, local administrations, community and NGOs to come up with new policies and make the environment a place where we can survive healthily for today and for tomorrows as well.